S ředitelem Českého svazu ochránců přírody Petrem Stýblem jsme si povídali o klimatické změně, o tom, jak se z vodárenských areálů vytvářejí malé přírodní ráje, i o tom, co může udělat každý z nás.
Je klimatická změna mediální bublina, nebo v přírodě skutečně vidíte její dopady?
To je těžká otázka. Změna je základem přírody a prokázat, že se tak děje v důsledku klimatu, je velmi obtížné. Můžeme ale říci, že v posledních letech v přírodě pozorujeme výrazně více změn než dříve. To svědčí o tom, že se opravdu něco děje, a jedním z důvodů může být i klimatická změna.
Nově u nás například žijí některé druhy teplomilných zvířat. Poměrně běžně dnes narazíte na vlhu, malého ptáčka, který se vyskytuje spíše u Středozemního moře. Rozmnožuje se tady dokonce i šakal, který normálně žije u Černého moře. A díky mírným zimám v posledních letech u nás úspěšně přezimovávají čápi, nad míru se daří ledňáčkům, ale také třeba invazivním nutriím.
Velkým tématem je i voda v krajině. Několik let bylo extrémní sucho. Potoky běžně vyschly až k pramenům, byl nedostatek povrchové vody a vzápětí nás postihly extrémní deště a povodně. To vše nasvědčuje tomu, že změna klimatu je reálná, a v přírodě jsou její důsledky skutečně vidět.
Celý článek najdete v měsíčníku Xantypa