logo Silvarium tisk

Martin Ťopek

U Starých Ždánic se dají koupit vánoční stromky na největší prodejní ploše široko daleko. Na rozdíl od řady jiných prodejců, kteří stromky dovážejí, nabízí Jaromír Rejl stromky, které vypěstoval ze semen a staral se o ně deset let.

 

Před 20 lety se pustil Jaromír Rejl ze Starých Ždánic do pěstování vánočních stromků. Dnes má každé Vánoce u svého domu prodej stromečků na takové ploše, že mu i největší řetězce mohou jen tiše závidět.

„Pěstujeme stromky hned ze semen. Dva až čtyři roky se staráme o semenáčky, pak je na dva roky takzvaně přeškolkujeme a pak dopěstujeme na plantážích. To trvá dalších pět až devět let,” říká Rejl.

Při jeho vyprávění se skoro nechce věřit, že se někdo s takovou péčí věnuje přes deset let malému stromku, aby ho následně uřízl a prodal za pár stokorun. Ale z vyprávění majitele stromkových plantáží je vidět, že to tak nebere. „Lidémyslí, že mi to roste samo, to samozřejmě ne, musíme každý rok používat chemické postřiky a neustále kolem stromků vyžínat trávu. Jinak dosáhne až ke spodním větvím, ty se v porostu zdeformují a my bychom ztratili rok nebo dva, než stromek doroste,” pokračuje Rejl a dodává, že si na podobné práce najímá sezonní pracovníky.

I přes veškerou péči se však nakonec z tisíců vysazených stromků dočká jen čtyřicet procent z nich vánoční atmosféry v lidských obydlích. „Hodně se jich ukáže jako defektních. Na vánoční stromek jsou velké estetické nároky, hodně jich je přitom pokřivených nebo žloutnou, ty musí pryč,” dodal osmapadesátiletý pěstitel.

I přes podobné starosti to nejsou ani náklady na chemické prostředky nebo velké ztráty při probírkách malých stromků, co mu působí největší starosti. „Samozřejmě že nejvíc mě trápí zloději. Každý rok přijdeme o přibližně 150 stromků. Nejedná se přitom o lidi, kteří chtějí ušetřit za svůj stromek, ale o organizované skupiny, co kradou stromky pro další prodej,” řekl Rejl.

Při povídání o zlodějích se rozmluví tak, že nemůže být nikdo na pochybách, jak ho štvou. „Jsou tu špatné zákony. Policie mi řekla, že na to nemá čas. Když chytím zloděje přímo na poli, koleduju si sám o průšvih. Když pak ale jdu kolem domku, kde vidím ceduli „Stromky na prodej za sto korun”, je mi jasné, že jsou moje,” uvedl.

Při procházce s reportérem MF DNES po své patnáctihektarové plantáži už má ale lepší náladu. „Vidíte, defektní, ten půjde pryč. A tady ten někdo poškodil při sekání trávy. Támhleta borovice roste dobře. Tady bych to chtěl ještě rozšířit, ale ještě si to rozmyslím vzhledem ke svému věku,” směje se pěstitel, který rozhodně nevypadá, že by se chystal za pár let do důchodu.

Odchod na odpočinek by byl navíc v rozporu s jeho koníčkem - cestováním po celém světe za loveckými trofejemi.

 

FAKTA

Ceny stromků 140cm

borovice lesní  280korun

borovice černá 380 korun

smrk stříbrný  380 korun

smrk            190 korun

jedle           480 korun

Pozn.: Za každý centimetr rozdílu ve

výšce stromku se přičítá nebo odečítá

jedna koruna

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě