PETR POKORNÝ
Blokáda kůrovcového kácení na Šumavě pokračovala i ve čtvrtek. Na jedné straně 64 odpůrců těžby, na straně druhé jen o něco méně těžařů či loupačů. Celou scénu doplňuje zhruba 50 policistů. Scénář je stejný, forma protestů však graduje. V pondělí aktivisté jen blokovali těžbu, v úterý se začali přivazovat řetězy ke stromům, ve středu přidali ocelové roury, aby zabránili policistům v uvolnění pout, což byl model použitý Hnutím Duha začátkem devadesátých let u Temelína. Ve čtvrtek se dva aktivisté zavěsili do koruny jednoho ze stromů ve vyznačené těžební oblasti. Jde o metodu Greenpeace, kterou využili už při protestech kvůli plánované výstavbě radaru v Brdech. Zda aktivisté, které místní nazývají ekoteroristy, vymyslí něco nového, je otázka.
Mluvčí blokády Mojmír Vlašín, jehož v pátek vystřídá ve funkci Vratislav Vozník, Právu řekl, že nápadů mají dostatek. Údajně chtějí do svých akcí zapojit i některé turisty.
Na dotaz, jak je s výsledky blokády spokojen, Vlašín odpověděl: „Určitě bychom chtěli dělat užitečnější práci. Těžba je ale protizákonná a tomu nemůžeme nečinně přihlížet.”
Útoky dřevorubců, kvůli nimž ve středu aktivisté podali trestní oznámení, se podle Vozníka stále stupňovaly a ekologové je mají zdokumentované.
Aktivisté na Modravě obsadili na protest i koruny stromů
„Akce bude v pátek pokračovat,” dodal. Podle Vlašína byl včera na místě pracovník plzeňského Inspektorátu bezpečnosti práce, který měl na podnět aktivistů zjistit, zda poražené stromy neohrožují ekology nebo policisty.
Příští týden kůrovec vylétne
Správa šumavského parku tvrdí, že kácet musí podle zákona. Koncem příštího týdne vylétne kůrovec a napadne okolní lesy.
Mluvčí správy šumavského národního parku Pavel Pechoušek připomněl, že parku posvětil kácení u Modravy i klatovský okresní soud, který Hnutí Duha jako organizátora odporu proti kácení vyzval k ukončení nelegální blokády.
Hnutí Duha se včera proti předběžnému opatření klatovského soudu odvolalo. Zatím je ale aktivisté z Duhy dodržují a blokády se už neúčastní. Ostatní tvrdí, že jsou na místě sami za sebe.
Duha také včera vyzvala ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS), aby odvolal vedení parku, protože podle aktivistů soustavně porušuje zákony.
Policie od zahájení těžby v lokalitě Na Ztraceném proti nim trvale zasahuje. Tak tomu bylo i včera. Někteří aktivisté výzvy k opuštění prostoru uposlechnou, záhy se ale přesunou na jiné místo.
„Kvůli podezření z přestupku bylo dnes na policejní služebnu předvedeno zhruba 15 lidí,” konstatovala včera mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová. Při opakovaném přestupku jim hrozí pokuta až 5000 korun.
Za odpůrce kácení se postavila stínová rada národního parku, část České ornitologické společnosti a strana TOP 09 zastoupená Bedřichem Moldanem. Proti nim stojí naopak prakticky všechny šumavské obce.
Starosta Modravy Antonín Schubert se za nájezdy aktivistů, novinářů a policistů omlouvá turistům. „Rád bych se za obec Modrava omluvil všem, kteří museli snášet zvýšený provoz na oblíbené trase na Březník a případně být svědky ne vždy zcela pěkného pohledu na oprávněný zásah policistů. Jako naši omluvu bychom rádi všem našim hostům nocujícím na Modravě a Filipově Huti ze čtvrtka na pátek věnovali zdarma průvodce okolím Modravy. Tento materiál s mapou najde každý náš host dopoledne v pátek u svého ubytovatele,” dodal Schubert.
Obyvatelé Modravy chystají na pátek pochod, v rámci něhož chtějí poděkovat těžařům za práci na záchraně zelené Šumavy.
Kácení Na Ztraceném se ve čtvrtek navzdory blokádě začalo podle správců parku blížit stanovenému plánu.
„Pomalu jsme se naučili v lese s blokádisty a policisty žít a pracovat. Snažíme se reagovat pružně na vzniklou situaci, díky čemuž se zdá, že nebudeme potřebovat těžební techniku, o které jsme z časových důvodů přemýšleli ještě včera,” reagoval na spekulace o možném nasazení těžké těžební techniky náměstek ředitele správy parku Jiří Mánek.
Má jít o takzvané harvestory. „V případě, že správa použije k zásahům v silně podmáčené lokalitě harvestory, správě tuto činnost zakážeme,” řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová.
O situaci v národním parku a o zásahy proti kůrovci se zajímá i Evropská komise. Už v červnu požádala českou diplomacii, aby jí situaci v nejcennějších zónách parku vysvětlila.
Až dorazí do Bruselu odpověď, rozhodnou úředníci, jestli s ČR zahájí řízení, na jehož konci může být citelná pokuta nebo jiná sankce.
Šumava je součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000 a její ochrana patří mezi priority Bruselu.