Mezi čerstvými laureáty ceny Praemium Academiae, s níž se pojí velkorysý grant 30 milionů korun na další výzkum, je i Vojtěch Novotný, který vede českou výzkumnou základnu na Papui Nové Guineji. Založil ji před 25 lety a od té doby žije střídavě půl roku v Česku a půl roku na Papui. Novotný patří mezi špičky české tropické biologie, jeho výzkum například pomohl objasnit počet hmyzích druhů v tropech. Nyní zkoumá, co s pralesem dělá odlesňování a jak v něm hospodařit, aby dokázal regenerovat.
„Pokud les narušíte jednou, vrátí se zpátky a funguje. Ale pokud se narušení opakuje příliš často, nakonec místo lesa dostanete obří tropické trávníky, kde nežije nic,“ říká Novotný.
Loni v listopadu jste obdržel cenu Praemium Academiae, tedy Akademickou prémii. Jak jste si ji vlastně převzal?
Převzal jsem si ji na dálku, byl jsem totiž zde, na naší stanici na Papui Nové Guineji. Fyzicky za mě cenu převzal ředitel našeho ústavu, profesor Libor Grubhoffer. Má to svou tradici, protože když jsem byl jmenován na Jihočeské univerzitě profesorem, byl jsem rovněž na Nové Guineji a profesor Grubhoffer za mě převzal profesorské jmenování, které následně ztratil. Jen doufám, že tentokrát to dopadne lépe. (smích)
Celý rozhovor najdete zde