Výjimky napadla Společnost přátel Jeseníků a Hnutí DUHA Jeseníky. „V průběhu dubna až června 2021 vydala Správa CHKO Jeseníky sérii rozhodnutí, ve kterých povoluje výjimky na provádění tzv. intenzivních technologií za účelem asanace kůrovci napadených stromů na velké části území Národní přírodní rezervace Praděd, Králický Sněžník, Rejvíz a Šerák-Keprník. V praxi tak správa umožnila nejen odkorňování kůrovcem napadených stromů nastojato, ale také destruktivní metody asanace formou kácení stromů, jejich odvětvení, manipulace a odkornění,“ uvedli zástupci organizací v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici.
Podle vedoucího Správy CHKO Jeseníky Petra Šaje byly však při přípravě rozhodnutí k zasahování proti kůrovci v nejcennějších částech Jeseníků v maximální míře zohledněny zájmy ochrany přírody. Podmínky jsou nastaveny podle metodiky ministerstva životního prostředí, řekl Šaj. "„Částečnou asanaci kůrovce chce Agentura ochrany přírody a krajiny ČR za stanovených podmínek umožnit především proto, aby se případný rozpad lesů co nejvíce zpomalil. Každá rezervace je na základě místních znalostí rozdělena na pásma A, B, C a v nich je následně nastaven diferencovaný přístup k asanaci kůrovcem napadených stromů,“ uvedl Šaj.
Ekologické organizace poukazují na to, že v cenných pásmech správa svými výjimkami umožnila i použití jedovatých chemických postřiků na pokácené stromy. Podle Šaje je však asanace chemií výjimečně umožněna za přísných podmínek. „Týká se spíše jednotlivých stromů z důvodu ponechání v kůře. Samozřejmostí je ponechání veškeré dřevní hmoty k zetlení na místě,“ doplnil vedoucí správy.
Za ekologické organizace se postavil i vedoucí katedry ekologie lesa Fakulty lesnicko-dřevařské České zemědělské univerzity Miroslav Svoboda, který poukázal na to, že Národní přírodní rezervace (NPR) představují v ČR nejvyšší stupeň ochrany přírody. „Jejich celková rozloha je méně než 0,5 % rozlohy ČR. Z tohoto důvody by jakékoliv destruktivní zásahy měly být v těchto lokalitách vyloučeny. V souvislosti s kůrovcovou kalamitou je celá řada NPR v ČR ohrožena destruktivními zásahy. Podobně jako v případě jiných NPR i v Jeseníkách hrozí v rámci povolených zásahů proti kůrovci s použitím intenzivních technologií nevratné poškození přírody,“ uvedl Svoboda.
Ekologické organizace se proti všem rozhodnutím Správy CHKO Jeseníky odvolaly a požadují po ministerstvu životního prostředí neodkladné zrušení všech výjimek. Po resortu žádají zároveň obnovení přípravy Národního parku Jeseníky, která se odehrávala v letech 2009 až 2012.
Čtete také: Národní park Jeseníky nebude
CHKO Jeseníky slaví padesátiny, roky bojuje s kůrovcem
Komentáře
Na straně jedné povinnost činit opatření (proti kůrovci), kterou lze eliminovat rozhodnutím o účelovém hospodaření v lesích zvláštního určení (stalo se tak?), na straně druhé zákaz intenzivních technologií, který lze opět eliminovat výjimkou ze zákona, navíc s oporou v § 31, kde se s opatřeními proti škůdcům výslovně počítá, byť se souhlasem ochrany přírody.
A navrch toho Inspekce, která má (musí) udělit pokutu tomu, kdo vlastním zaviněním dopustí kůrovce (vztahuje se i na zvlášť chráněná území). Bude viníkem správce lesa, orgán ochrany přírody či aktivisté?