logo Silvarium tisk

Ekologové kritizují výjimky na zásah vůči kůrovci v cenných lokalitách Jeseníků

Ekologické organizace napadly výjimky vydané Správou CHKO Jeseníky, které umožňují i kácení kůrovcem napadených stromů v nejcennějších lokalitách národních přírodních rezervací Jeseníků. Podle aktivistů správa při řešení kůrovcové kalamity selhává a je vstřícná k zájmům lesníků a těžařů, tvrdí navíc, že všechna její rozhodnutí jsou v rozporu s metodikou Ministerstva životního prostředí. Vedení správy kritiku odmítá a uvádí, že jsou při zásazích vůči kůrovci maximálně zohledněny zájmy přírody. Výjimky jsou nyní v odvolacím řízení.

Výjimky napadla Společnost přátel Jeseníků a Hnutí DUHA Jeseníky. „V průběhu dubna až června 2021 vydala Správa CHKO Jeseníky sérii rozhodnutí, ve kterých povoluje výjimky na provádění tzv. intenzivních technologií za účelem asanace kůrovci napadených stromů na velké části území Národní přírodní rezervace Praděd, Králický Sněžník, Rejvíz a Šerák-Keprník. V praxi tak správa umožnila nejen odkorňování kůrovcem napadených stromů nastojato, ale také destruktivní metody asanace formou kácení stromů, jejich odvětvení, manipulace a odkornění,“ uvedli zástupci organizací v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici.

Podle vedoucího Správy CHKO Jeseníky Petra Šaje byly však při přípravě rozhodnutí k zasahování proti kůrovci v nejcennějších částech Jeseníků v maximální míře zohledněny zájmy ochrany přírody. Podmínky jsou nastaveny podle metodiky ministerstva životního prostředí, řekl  Šaj. "„Částečnou asanaci kůrovce chce Agentura ochrany přírody a krajiny ČR za stanovených podmínek umožnit především proto, aby se případný rozpad lesů co nejvíce zpomalil. Každá rezervace je na základě místních znalostí rozdělena na pásma A, B, C a v nich je následně nastaven diferencovaný přístup k asanaci kůrovcem napadených stromů,“ uvedl Šaj.

Ekologické organizace poukazují na to, že v cenných pásmech správa svými výjimkami umožnila i použití jedovatých chemických postřiků na pokácené stromy. Podle Šaje je však asanace chemií výjimečně umožněna za přísných podmínek. „Týká se spíše jednotlivých stromů z důvodu ponechání v kůře. Samozřejmostí je ponechání veškeré dřevní hmoty k zetlení na místě,“ doplnil vedoucí správy.

Za ekologické organizace se postavil i vedoucí katedry ekologie lesa Fakulty lesnicko-dřevařské České zemědělské univerzity Miroslav Svoboda, který poukázal na to, že Národní přírodní rezervace (NPR) představují v ČR nejvyšší stupeň ochrany přírody. „Jejich celková rozloha je méně než 0,5 % rozlohy ČR. Z tohoto důvody by jakékoliv destruktivní zásahy měly být v těchto lokalitách vyloučeny. V souvislosti s kůrovcovou kalamitou je celá řada NPR v ČR ohrožena destruktivními zásahy. Podobně jako v případě jiných NPR i v Jeseníkách hrozí v rámci povolených zásahů proti kůrovci s použitím intenzivních technologií nevratné poškození přírody,“ uvedl Svoboda.

Ekologické organizace se proti všem rozhodnutím Správy CHKO Jeseníky odvolaly a požadují po ministerstvu životního prostředí neodkladné zrušení všech výjimek. Po resortu žádají zároveň obnovení přípravy Národního parku Jeseníky, která se odehrávala v letech 2009 až 2012.

Čtete také: Národní park Jeseníky nebude 
                  CHKO Jeseníky slaví padesátiny, roky bojuje s kůrovcem


Podle ČTK

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+7 # Rensa 2021-07-21 09:50
Tak jako už tisíckrát dříve, opět se nám třískají dvě právní normy stejné síly - zákon o lesích a zákon o ochraně přírody a krajiny. Spíš než předpisy, tak jejich výklady jednou či druhou stranou a intenzita řevu.
Na straně jedné povinnost činit opatření (proti kůrovci), kterou lze eliminovat rozhodnutím o účelovém hospodaření v lesích zvláštního určení (stalo se tak?), na straně druhé zákaz intenzivních technologií, který lze opět eliminovat výjimkou ze zákona, navíc s oporou v § 31, kde se s opatřeními proti škůdcům výslovně počítá, byť se souhlasem ochrany přírody.
A navrch toho Inspekce, která má (musí) udělit pokutu tomu, kdo vlastním zaviněním dopustí kůrovce (vztahuje se i na zvlášť chráněná území). Bude viníkem správce lesa, orgán ochrany přírody či aktivisté?
+5 # Máchal 2021-07-21 10:58
V ideálním případě nikdo. Je tam nějak nastavený kompromis a čisté řešení i z pohledu legálnosti zásahů i věcný, aby se kůrovec moc nerozjel, s přihlédnutím k zájmům rezervací a jejich okolí. Kdo se staví na zadní, z principu, je ortodoxní křídlo ochrany přírody. Dá se ale předpokládat, že se to řešilo řádně za jejich účasti ve správním řízení a případně odvolání, a tím vypořádalo. Jestli použili možnost odvolání k MŽP a to se s tím nějak vypořádalo, už by to měli nechat být.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8682

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4876

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4368

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2942

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2805

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2535

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě