logo Silvarium tisk

Dřevo z obecních lesů se často prodává za výhodnější ceny než z pil.
Uherskobrodsko – Po třeskuté zimě mnoho lidí přemýšlí, kde doplnit zásoby dřeva, pokud s ním topí či třeba přitápí. V řadě podhorských vesnic je jednou z možností objednat si palivo z obecního lesa. Lidem se to totiž většinou vyplatí.
„Obce mívají často výhodnější ceny pro své obyvatele. My si dřevo objednáváme z pily za tisíc korun metr krychlový. Pokud bychom měli možnost výhodnější ceny, určitě ji využijeme," nechal se slyčet Karel Komárek z Hluku.
Protože poptávka palivového dřeva často převyšuje nabídku, vyřešili to v Drslavicích soutěží. Přihlásit se mohli jejich obyvatelé o naskládané tvrdé palivové dřevo nebo o samotěžbu do pátku 10. března, v pondělí pak vedení Drslavic losovalo, kdo si obecní dřevo bude moct vytěžit či odvézt.
POPTÁVKA AŽ TŘIKRÁT PŘEVYŠUJE NABÍDKU „Máme okolo třiceti hektarů lesa, kde se těží nebo dělají probírky podle lesněhospodářského plánu. Poptávka z řad obyvatel ale dvakrát až třikrát převyšuje nabídku, takže to řešíme losováním," uvedl starosta Drslavic Rostislav Mihel. Obec tam nabízela šest hromad tvrdého dřeva po zhruba pěti až šesti metrech krychlových a pak vršky stromů v přesně definovaných úsecích. Člověk si je sám zpracuje, dá na hromadu a lesní hospodář je změří. Cena tvrdého dřeva pro obyvatele je 900 korun za metr krychlový a při samotěžbě zaplatí 200 korun za metr krychlový. Vysoký zájem o dřevo si starosta vysvětluje letošní tuhou zimou. „Do konce dubna bychom chtěli rozdělit úseky a dřevo vytěžit," sdělil drslavický starosta. V tamních lesích se vyskytují habry, duby, ale také smrky a borovice.
Jiné obce jsou naopak domluvené se soukromými odběrateli, kteří si vytěží a odvezou všechno dřevo nebo jim ho obec pouze prodá. Pokud se ale přihlásí obyvatelé, většinou jim také vyhoví. Tak to má například Bystřice pod Lopeníkem.
„Máme asi 450 hektarů lesa. Podle letošního plánu máme vytěžit 1800 kubíků dřeva. Odběratele jsme vysoutěžili," nechal se slyšet starosta Bystřice pod Lopeníkem Martin Gavenda. V roce 2017 prodá obec dřevo Lesům Horňácko, a to za více než tři a půl milionu korun. Dřevo mají možnost ale získat i obyvatelé Bystřice, a to v ceně 960 korun za prostorový metr.
PENÍZE NA ÚDRŽBU LESA Tímto způsobem utržené peníze pak obce využívají na obnovu lesa a jeho údržbu. „Peníze používáme na výsadbu, vyžínání trávy v lese, zkrátka na údržbové práce," dodal Rostislav Mihel. Kromě prodeje podle něj využívají dřevo z obecního lesa také na zvelebení obce. Například loni nařezané dřevo poslouží také k vybavení lavičkami celého místního sportovního areálu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě