logo Silvarium tisk

Terezie Tománková, moderátorka:

V Česku by měla vzniknout centrála leteckého hašení lesních požárů. Je to plán Ministerstva vnitra. Je to reakce právě na masivní požár v Národním parku České Švýcarsko. Vnitro chce koupit šest speciálních vrtulníků, které by v případě požáru hasily u nás nebo v zahraničí.

Tomáš Polák, redaktor:

Hašení ze vzduchu hrálo při likvidaci lesního požáru v Česko-saském Švýcarsku zásadní roli. Porost vodou zalévaly stroje z Česka, Německa, Polska nebo Itálie. V republice jich zkrátka nebylo dost.

Vít Rakušan,předseda hnutí /STAN/:

Připravili jsme materiál na vládu, ten materiál už byl schválen a hovoří o pořízení šesti vrtulníků do České republiky, které by měly být zodpovědny za lesní hašení.

Tomáš Polák,redaktor:

Vznikla by tak centrála, která má podle plánu pokrýt kompletní prostor střední Evropy. Souvisí s tím i předpokládané financování.

Vít RAKUŠAN,ministr vnitra /STAN/:

My jako Česká republika chceme tyto vrtulníky pořídit do roku 2030, polovinu z národních zdrojů, polovinu z těch evropských.

Tomáš Polák,redaktor:

Počítá se s až sedmi miliardami. S prosazením plánu mají pomoct Němci. První dva stroje by mohly být k dispozici do dvou let. Kvůli nákupu by zřejmě musela vzniknout i úplně nová letecká základna. Jedním z adeptů na pořízení jsou americké stroje Black Hawk. To kvůli nosnosti. Ty polské se osvědčily právě při likvidaci požáru v Hřensku. V Česku je přitom míst, která jsou z pohledu rizika vzniku lesního požáru rozsahu toho Hřensku víc. Jedním z nich jsou třeba Krušné hory. Může za to hlavně jejich rozloha, malá dostupnost vodních zdrojů a také jejich odlehlost. V neposlední řadě je to sucho. Hasiči to dobře vědí. Třeba ti z Karlovarského kraje už od loňska spolupracují s těmi německými. Hledají společné postupy, jak v případě likvidace lesního požáru postupovat co nejefektivněji.

Tomáš Polák, CNN Prima News

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě