logo Silvarium tisk

Krajský soud v Ústí nad Labem dnes bude rozhodovat o pokračování hlavního líčení s Jiřím Lobotkou, obžalovaným ze založení největšího lesního požáru v České republice a dalších požárů. Sedmatřicetiletý bývalý dobrovolný strážce odmítl, že by požár v národním parku České Švýcarsko v roce 2022 úmyslně založil, přiznal se k menším požárům na Děčínsku na jaře 2023. Muži hrozí za obecné ohrožení a poškození cizí věci až 15 let vězení.

Protože na začátku jednání ve čtvrtek působil Lobotka zmateně, vyžádal si soud lékařskou zprávu z vazební věznice. Na jejím základě pak zřejmě rozhodne, zda přijme částečné prohlášení viny Lobotky, který řekl, že se jeho zdravotní stav zhoršil, slyší hlasy a bere silné léky. Ve vazbě je téměř rok. „Především chci říct to, že jsem zapálil Vlčí horu, ale nezapálil jsem národní park," uvedl u soudu Lobotka.

Způsobení obřího požáru Lobotka opakovaně odmítal už v minulosti. Obhájce Vít Pavko uvedl, že jeho klient nemusí být v pořádku.

Náročný zásah v Českém Švýcarsku v létě 2022 trval 21 dní a způsobil škodu okolo 270 milionů korun, nárokovaná škoda je ještě vyšší. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů a 400 kusů techniky.


ČTK

Komentáře  

+2 # Rensa 2024-05-17 13:51
Chlapec bude shledán nezpůsobilým odpovědnosti za své činy (ať už vrozené nebo díky pobytu ve vazbě), půjde na léčení a tím to skončí.
Asi je velký zájem nedozvědět se, jak to doopravdy bylo, zda skutečně byl či nebyl zpočátku pokyn nehasit, jenom hlídat.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě