V září 2021 se rozhodnutím ředitele Státních lesů změnila pravidla pro prodej dřeva v Polsku. Dokument vznikl neohlášeně, bez konzultace s průmyslem a ovlivnil více než 350 000 lidí zaměstnaných v odvětví a miliony spotřebitelů využívajících služeb dřevozpracujících společností.
Státní lesy zvýšily základní (vyvolávací) ceny ve všech formách prodeje dřeva pro rok 2023. V současné době patří ceny dřeva v Polsku k nejvyšším v Evropě, což odvětví ohrožuje ztrátou konkurenceschopnosti.
„Tváří v tvář hospodářskému kolapsu vedly výše uvedené aktivity ke ztrátě konkurenceschopnosti výrobků a v důsledku toho k poklesu tržeb a snížení zaměstnanosti. Generování velmi vysokých zisků Státními lesy na úkor celého dřevařského průmyslu v době krize přináší v rovnováze snížení příjmů do státního rozpočtu,“ říkají zástupci Koalice pro polské dřevo.
Vysoké ceny dřeva
Polské státní lesy, navzdory jasným požadavkům průmyslu vyplývajícím z hluboké hospodářské krize, nesnížily vyvolávací ceny pro rok 2024. V současnosti jsou mnohem vyšší, až o 40 %. ve vztahu k cenám dřeva v Německu, České republice, Slovensku a Lotyšsku.
Vypuknutí války na Ukrajině a související sankce uvalené na Rusko Evropskou unií situaci ještě zkomplikovaly. V důsledku války jsme ztratili mnoho odbytových trhů, mnoho významných zákazníků a důležitý zdroj dodávek dřeva a biomasy.
8. ledna letošního roku Ministerstvo klimatu a životního prostředí rozhodlo dočasně omezit nebo pozastavit těžbu v 10 oblastech. Ministryně klimatu Paulina Hennig-Kloska prohlásila, že jde o nouzové opatření a ministerstvo pracuje na systémovém řešení, které bude zahrnovat více oblastí, na které se vztahuje pozastavení nebo omezení těžby.
„Bylo to překvapivé a neuspokojivé rozhodnutí pro celý průmysl. Nikdo toto rozhodnutí nekonzultoval se sociální a ekonomickou stránkou,'' řekl Jarosław Michniuk, prezident správní rady Paged, společnosti z nábytkářského průmyslu.
„Vidíme a slyšíme oznámení o změnách v souladu s našimi požadavky a chápeme, že k implementaci změn je potřeba čas, ale paradoxně se situace v našem odvětví v poslední době nejen nezlepšila, ale dále se zhoršila. Ceny jsou stále na nejvyšší úrovni v Evropě, FSC se do polských lesů ještě nevrátilo a navíc byly vyloučeny nové lesní plochy a snížena nabídka dřeva na další trimestr. A to vše se děje během probíhající hluboké krize. Průmysl už nemůže čekat na konkrétní dopady svých činů,'' dodal.
Článek v originále najdete zde
Pokles prodeje
Jen v nábytkářském průmyslu činila hodnota prodané produkce v roce 2023 64 miliard PLN (14 miliard EUR), což znamená pokles o 6 % ve srovnání s předchozím rokem. Aby ušetřili ziskovost a přizpůsobili se sníženému počtu zakázek, byly nábytkářské firmy nuceny snižovat zaměstnanost - od dubna 2022 do prosince 2023 bylo redukováno 18 000 pracovních míst a další očekávané snížení pracovních míst je pouze v roce 2024 přibližně 5 000.
Došlo také ke skupinovému propouštění v průmyslu desek na bázi dřeva a v průmyslu papíru a celulózy. Hodnota vývozu se snížila o 3 % a dosáhla 62,2 miliardy PLN (13,6 miliardy EUR). Další velkou výzvou pro celý sektor jsou avizovaná omezení získávání dřevních surovin, dosahující až 20 %.
Dřevařský průmysl v širokém slova smyslu má pro polskou ekonomiku klíčový význam – existuje zde přes 40 000 společností, které vytvářejí přibližně 350 000 pracovních míst, zejména ve venkovských oblastech a malých průmyslových centrech. Průmysl vytváří téměř 6 % HDP a více než 15 % tržeb z exportu. Dřevo má pro polskou ekonomiku strategický význam a mělo by se s ním tak zacházet.
„V současné době chybí aktivní vládní opatření a vhodné právní předpisy, které by stimulovaly rozvoj dřevařského průmyslu. Státní lesy generovaly velké zisky v době, kdy dřevařský průmysl dramaticky ztrácel konkurenceschopnost. Odhaduje se, že suroviny hodné 1 PLN produkují po zpracování produkty v hodnotě 12 PLN. Je třeba se na celý fenomén podívat shora a vzít v úvahu příjmy do státního rozpočtu jak z lesnictví, tak z průmyslu by měla využít výhody státního vlastnictví většiny lesních ploch,“ říkají zástupci Koalice pro polské dřevo.
Podle https://www.globalwoodmarketsinfo.com/, red.
Komentáře
https://biznes.meble.pl/branza/sklejka-z-kazachstanu-jest-trefna/
" pro Kazachstán se hlavním přestupním uzlem do Evropy stalo Polsko. "
https://www.palubky.eu/terasova-prkna/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwxqayBhDFARIsAANWRnRfaEAQtDW_NT2ZBc7UhEVuQWnxFC5OJNo-H0pJU3P1wFyc-fcp9G4aAkZREALw_wcB
Nebo kupte rovnou u dovozce.
https://hurtownia-drewna.com/kategoria/podlogi/
https://www.money.pl/gospodarka/sprzedaja-rosyjskie-drewno-w-polsce-i-mowia-o-tym-wprost-tak-sie-tlumacza-7003449497901792a.html
Nebo snadno na Alegru.
https://allegro.pl/listing?string=deska%20tarasowa%20modrzew%20syberyjski
Mafie jako mafie. Státní nebo soukromá.
A takhle to skončí na Ukrajině - tam od letoška jedou v Polských stopách.
Polák to odnesl ale i ukončením dovozu kulatiny z Běloruska a kůrovce od nás. A je třeba nezapomenout, že 80 % těžby tam dělá borovice, kterou nikdo moc nechce.
https://www.drewno.pl/forum/0-13040-KPPD%3A+Spadek+sprzeda%C5%BCy+w+I+kw.+2024+prze%C5%82o%C5%BCy%C5%82+si%C4%99+na+du%C5%BC%C4%85+strat%C4%99.html
Zatímco amerikán valí borovici do Indie, státní Polák si ji syslí na chvíli, až ho převálcujou bolševici.
Pak už ty pily ani nebudou potřebovat, tak co, že jo.
https://www.openforest.org.ua/276980/
Těžba se snížila na polovinu, export kulatiny má zaracha, státní dražby zvyšují ceny dřeva které nikdo nekupuje. A krade se ve velkém, kdo by to byl v sovětském modelu hospodaření čekal, že ?
A to tam maj poloviční ceny co u nás, fakt reforma.
Na co si tady vůbec kdo stěžuje ?
Zlatý Lesočeši.
https://www.openforest.org.ua/294641/
Výtah udělat nejde, ale ve zkratce jde o to, že po roce podniku LIsy Ukrainy s úplným monopolem těžby, je těžba poloviční, borová kulatina za 105 Eur, pily to balí a menažeři maj odměny jako nikdy - podnik vydělává, jak tady za Szoráda. Takže se chtějí vrátit - dřevařský průmysl - na decentralizovaný model s tržním prostředím. A to to funguje rok.
Zlatejch 50% lesočechů.
https://www.openforest.org.ua/294336/
šokující dopady první pololetní aukce oslavované vedeném státních lesů.
mnoho firem nenakoupilo nic.
Ukrajinská konkurence nám tedy moc nehrozí.
https://toppresa.com/365370/%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B0-%C2%BD-%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%83-%D0%BD%D0%B0%D1%81-%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81%D1%8A%D1%82
"Vyšetřování toppresa.com!Bulhars ko ztrácí 500 milionů až 1 miliardu BGN kvůli nedostatečné těžbě dřeva
Todor Todorov 13. prosince 2024 "
"Poměr 80procentního těžby dřeva k přírůst se v Evropě považuje jako dobrá praxe. V Bulharsku jsme loni klesli pod 50 procent přírůstu,“ zdůrazňuje Dishkov na příkladu Estonska, které má poloviční rozlohu lesů než my, ale těží dvakrát tolik.se poprvé po desetiletích růst zpomalil."
Na co si tady kdo stěžuje ?
https://money.bg/business/lipsata-na-adekvatna-politika-v-gorite-koyato-sasipva-balgarski-biznes-za-stotitsi-milioni.html
" Dораd nа lеѕnісký рrůmуѕl је јіž všеm јаѕný – ztrátа kоnkurеnсеѕсhорnоѕtі . Nеrеаlіѕtісkу vуѕоké сеnу dřеvа v роѕlеdníсh lеtесh v kоmbіnасі ѕ drаhоu těžbоu, рrоtоžе státní роdnіkу se brání mесhаnіzасі, vеdlу k ехtrémnímu zhоršеní роdnіkаtеlѕkéhо рrоѕtřеdí. "
https://epravda.com.ua/columns/2024/11/15/721860/
"Nový model problém zásadně řeší. Útvary krajských úřadů budou fungovat v rámci jednotných pravidel a firemní kultury. Bude více odpovědnosti, bude snazší kontrolovat, pochopit, proč a kde se ztrácí ziskovost, zpomaluje se plnění úkolů a vědomě či nevědomě se dělají chybná rozhodnutí. Nyní to nejsou lesní farmy, ale krajské úřady, kdo bude dávat dříví do aukcí a organizovat všechny další důležité procesy."
Ziskovost se ztrácí snad hlavně tam kde není trh. Tam, kde má podnik 100% trhu, to nemůže dobře dopadnout. To Polsko by je mělo varovat. Stačí velké majetky u nás, na Slovensku či v Rumunsku. Nikdy to nebude jako v Německu, Rakousku či ve Francii. Nikdy se nemůže prosadit dobrej nápad proti aparátu bafuňářů, co na to mají svou "firemní kulturu". A žádnej centrální bafuňář není schopnej obsáhnout celou přírodu. To není jako vyrábět čipy. Dobré hospodaření není o důkladné kontrole - to tu taky bylo - ale o dobrejch nápadech. A víc hlav - víc nápadů.