logo Silvarium tisk

Ve světě bylo loni zničeno zhruba 37.000 kilometrů čtverečních tropických pralesů, které hrají důležitou roli při ukládání oxidu uhličitého (CO2). I když je to rozloha jako Tchaj-wan, je to o přibližně 4000 kilometrů čtverečních méně než v roce 2022. S odkazem na studii Ústavu světových zdrojů (WRI) o tom informují agentura DPA a server BBC News.

„Svět udělal dva kroky vpřed a dva kroky vzad," zhodnotila vývoj Mikaela Weisseová z ekologické organizace Global Forest Watch.

Úbytek tropických pralesů je z menší části způsoben požáry a z větší dalšími okolnostmi, především kácením. O největší plochu tropických pralesů loni přišla znovu Brazílie, i když úbytek se v meziročním srovnání snížil po volbě nového prezidenta o 39 procent. Kolumbii se ztráty tropických pralesů také díky politickým změnách podařilo omezit, a to dokonce o polovinu, napsal server BBC.

„Výrazný pokles v brazilské Amazonii a v Kolumbii ukazuje, že je možné dosáhnout pokroku," míní Weisseová. „Rostoucí úbytek lesů v jiných oblastech však tento pokrok do značné míry zmařil." Velmi utrpěly zvláště tropické lesy v Kongu a Indonésii.

Celkově podle BBC loni svět přišel každou minutu v průměru o tropický les o ploše deseti fotbalových hřišť.

Při pohledu na jiné než tropické lesy je na předních příčkách ztrátových oblastí i Kanada, kde loni zuřilo velké množství lesních požárů, které zničily pětkrát tolik porostu než rok předtím.


ČTK

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě