logo Silvarium tisk

Národní přírodní památku Hodonínská Dúbrava mohou ode dneška lidé poznávat i díky novému Domu přírody v Hodoníně. Vznikl přestavbou někdejší školky v části zvané Bažantnice, kterou v roce 2021 poničilo tornádo. Na budovu za 109 milionů korun přispěl stát i nadace podnikatele Karla Komárka. Na první pohled zaujme především nadstavba. Má celoskleněnou dřevěnou konstrukci a její vnitřní prostor zdobí stylizované ztvárnění světlého lesa typického pro tuto oblast. Novinářům to řekl starosta města Libor Střecha (Pro Hodonín).

Před zahájením prací v únoru 2022 sloužila budova pro centrum ekologické výchovy. „Byla ale zastaralá a děti tady neměly ideální zázemí. Podařilo se nám najít vhodný dotační titul z ministerstva životního prostředí a ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny jsme se domluvili, že by tady vznikl Dům přírody. Z bývalé školky zbyly jen obvodové zdi, vznikla krásná dřevěná nadstavba, jejíž nosné prvky připomínají vzrostlé duby. Expozice je interaktivní a naučná, velmi podařená je také zahrada,“ uvedl Střecha.

Projekt venkovní expozice, zahrady, bylo s ohledem na tornádo nutné upravit. Přírodní živel poničil vzrostlé stromy. Zasáhl i budovu, ne však tolik, aby bylo nutné ji demolovat. Na obnově areálu Bažantnice se podílí také Nadace Karel Komárek Family Foundation. "Dům přírody je prvním výsledkem dlouhodobé snahy spolupracujících organizací vytvořit unikátní prostor, který bude sloužit lidem všech generací. Zůstáváme v místě nadále aktivní, protože po finanční i odborné stránce pomáháme na dalších šesti projektech," sdělil hodonínský rodák Komárek, jenž na návštěvnické centrum přispěl 15 milionů korun.

Hodonínská Dúbrava patří podle odborníků k nejcennějším botanickým lokalitám v ČR. Střídají se v ní suchá stanoviště s mokřady, což umožňuje růst stepních i vlhkomilných druhů. Předmětem ochrany jsou lesní společenstva tvořená panonskými teplomilnými doubravami na písku, dubohabřinami a údolními jasano-olšovými luhy i vzácné druhy rostlin a živočichů. Většina je vázaná na světlé lesy se starými duby, patří mezi ně dudek chocholatý nebo roháč velký.

Do hlavní expozice se lidé dostanou ze vstupní haly po schodišti. Najdou tam například dutý model kmene stromu s obyvateli z hmyzí říše, pro které je trouchnivějící dřevo domovem. Čerstvě nasbírané znalosti lze ověřit v kvízu. Expozice se ale neomezuje jen na Hodonínskou Dúbravu. Zahrnuje i dva odlišné biotopy - váté písky, přírodní památku Pánov na východním okraji lesního komplexu a rybniční soustavu na říčce Kyjovce, která Dúbravu lemuje ze západní strany.

Výstavbu podpořil deseti miliony korun také Jihomoravský kraj a více než 30 miliony stát. „Hodonínská Dúbrava je jedním z klenotů, který si zaslouží péči a ochranu. Díky interaktivní expozici zaměřené na místní biotopy mohou děti i dospělí lépe pochopit, jak fungují suchá stanoviště i mokřady,“ poznamenal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Úřad podpořil budování Domů přírody po celé republice dosud více než 350 miliony korun.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko za transparentní a demokratický?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě