V Krkonošském národním parku (KRNAP) začíná další projekt zaměřený na péči o krkonošské louky, potrvá do roku 2029. Cílem je mimo jiné uchránit je před zarůstáním náletovými dřevinami. ČTK dnes o projektu informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podle něj krkonošské květnaté louky patří mezi přírodní poklady, kvůli kterým byl KRNAP založen.
Projekt nese název Management sekundárního bezlesí KRNAP. „Plánujeme pečovat o luční porosty o celkové rozloze 250 hektarů," uvedl Drahný. Spolu s hospodáři se do obnovy luk zapojí pracovní skupina Správy KRNAP. „Na loukách bude například vyřezávat nálet, upravovat strouhy či sbírat vystouplé kameny," podotkl mluvčí.
Správa KRNAP začala pečovat o louky v 90. letech minulého století, zpočátku jen na některých cenných územích. Podle Drahného jsou krkonošské louky jedinečným fenoménem vzácné druhové bohatosti závislé na generacích krkonošských hospodářů, bez nichž loukám hrozí rychlý zánik. Na znehodnocení značné části krkonošských luk měl vliv zánik víc než 400 let trvajícího tradičního hospodaření, který nastal po roce 1945.
Specifikem nového projektu je péče o takzvaná centra biodiverzity, tedy nejcennější a druhově nejbohatší části luk, o které se bude Správa KRNAP starat svépomocí. „Vznikne druhá pracovní skupina, která bude mít na starosti seč ruční či ručně vedenou sekačkou, vláčení, hnojení, vápnění a další opatření, která rozšíří centra biodiverzity a udrží jejich druhovou pestrost," dodal Drahný. Součástí projektu je také péče o mokřady a činnosti podporující bezobratlé živočichy, hlavně motýly.
Peníze na projekt poskytly Evropská unie a Státní fond životního prostředí (SFŽP). Předchozími podobně zaměřenými projekty byly Life Corcontica v letech 2013 až 2018 a Obnovný management krkonošských luk v období 2018 až 2023. Spolu s květnatými loukami jsou dalšími fenomény v Krkonoších arkto-alpínská tundra a krkonošské lesy.
ČTK