logo Silvarium tisk
Název: V boji s kůrovcem pomáhá na Šumavě postřik s houbou
Zdroj: Metro
Datum: 17.08.2007
Podtitulek: Lesníci mají zcela novou metodu k hubení kůrovce
Autor: ČTK
Rubrika: čechy

Zřejmě jako první na světě používají v oblastech, které nejvíce poškodil lednový orkán, biologický postřik s houbou ničící obávaného brouka.

LESY. Přirozeného nepřítele lýkožrouta našli přímo na Šumavě a dál vypěstovali vědci z Jihočeské univerzity. První dávky speciální látky včera vůbec poprvé v historii parku stříkali hospodáři z letadla poblíž Stožce na Prachaticku.
"Bereme to jako šetrnou, přírodě blízkou metodu likvidace kůrovce. Není to žádný jed, který by škodil," řekl Petr Kahuda ze sekce péče o ekosystémy Správy NP a CHKO Šumava. Nebezpečný brouk likviduje hlavně smrky, kterých při větrné smršti popadalo na území parku nejvíc, konkrétně několik stovek tisíc stromů.
Správci parku již v šumavských lesích aplikovali na 5.000 litrů tohoto roztoku. Stříkali ale jen snadno přístupná místa. Pro oblasti, kde v nejcennějších zónách leží přes sebe stovky popadaných stromů a je nebezpečné se tam pohybovat, se rozhodli použít letadlo. Včera tak ošetřili asi 1,5 hektaru polomu.
Jednomístné práškovací letadlo, které si park objednal z Českých Budějovic, rozptýlilo biologickou "zbraň", takzvanou entomopatogenní houbu, v oblasti Kalamitní svážnice. Z nádrže vylil jeho pilot Miroslav Kocourek na napadené stromy asi 3.500 litrů postřiku. Ten dostávají správci parku v lahvích a před samotným použitím jej zředí - na 1.000 litrů vody jeden litr látky. Za jednu letovou hodinu park zaplatil asi 8.500 korun.
Pilot si terén obhlédl den předem. Nad lesy se pak orientoval pomocí mapy. Vzlétl a znovu přistál sedmkrát. Při jednom "tankování" nabral 600 litrů koncentrátu.
Během dopoledne tak stihl ošetřit území na hřebeni Trojmezenského pralesa blízko hranice s Bavorskem.
Lokalitu lesníci stříkají i proto, aby se kůrovec nedostal do sousedního parku Bavorský les. Odborníci budou nyní zkoumat, jak houba zapůsobí.
První výsledky budou znát za dva až tři měsíce, celkové zhruba na jaře. Nevylučují, že pokud bude koncentrát s mikroskopickým organismem účinkovat, látku aplikují i na další místa v parku.
"Okamžitý efekt neočekáváme. Jde nám o to, aby se objevil širší, dlouhodobější účinek," řekl novinářům Zdeněk Landa z Jihočeské univerzity. Houba roste na těle brouka a postupně jej likviduje. Zároveň vypouští spóry, které se přesunou na další jedince.
"Je to jakési semínko, které, pokud se smočí ve vodě a nastříká na stromy, naklíčí, najde si kůrovce a vyvolává onemocnění mykózu, a tím brouka likviduje," podotkl Landa.

"Neočekáváme okamžitý efekt. Jde hlavně o dlouhodobější účinek."

Zdeněk Landa

Foto - Pilot Miroslav Kocourek kroužil včera s jednomístným letadlem nad lesy poblíž Stožce na Šumavě.

Foto - ČTK

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě