Název: Univerzita v Plasích? Už existují projekty
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 15.08.2007
Autor: (ban)
Rubrika: Kraj Plzeňský
Plasy - V Plasích se chystá projekt za stovky milionů korun: Počítá s otevřením univerzity, výzkumným centrem i s letní školou.
"Naším úplně prvotním záměrem bylo přinést do Plas univerzitu. Model univerzit, které jsou v menších městech, je v západní Evropě velmi rozšířený a oblíbený," vysvětluje autorka projektu Jaroslava Barbara Sporková. Plasy by se měly stát centrem vzdělanosti a výzkumu a národním kulturním centrem.
Podle Sporkové patří Plasy k turisticky méně atraktivním cílům. "Je zde pouze klášter, který je pro město štěstím i prokletím. Je zde málo pracovních příležitostí, v porovnání s ostatními městy stejné velikosti je mnohem zaostalejší. Cílem tedy bylo především město oživit a přivést sem nové příležitosti," popisuje Sporková.
Ideální pro lesnickou fakultu
Jedním z projektů je otevření pobočky České zemědělské univerzity, konkrétně lesnické a environmentální fakulty. "Plasy jsou pro tento obor ideální, lesnictví tady má dlouhou tradici. Zároveň zde již existuje střední zemědělská škola a absolventi by mohli plynule pokračovat na vysoké škole ve stejném městě," vysvětluje Sporková.
Multiprojekt počítá s využitím velké části budov klášterního komplexu. Mezi nimi je například hospodářský dvůr, prelatura, objekt bývalého pivovaru, sýpka a kostely Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava. "V nejhorším stavu je hospodářský dvůr. Zároveň se ale jedná o budovu, která je z architektonického hlediska velmi zajímavá," upozorňuje autorka. V budoucnu by mohla najít uplatnění jako výzkumné pracoviště. Do projektu se chce zapojit také Národní technické muzeum. "To chce v Plasích vytvořit Centrum stavitelského dědictví, jehož součástí bude studijní depozitář se sbírkou historických stavebních materiálů, prvků a konstrukcí a také škola historických stavebních řemesel," přibližuje autorka.
Šanci by dostaly i talentované děti s handicapem
Součástí projektu by měla být také Letní varhanní škola a Letní škola talentů. "Ta by byla určena pro talentované handicapované děti. Pracovalo by se s nimi již v průběhu roku, završením by byla právě letní škola," přibližuje Sporková.
Podle autorky se financování takového projektu dá vyřešit prostřednictvím řady investičních a neinvestičních projektů, uskutečněných v rámci různých operačních programů. "Využívat chceme především integrovaný operační program, operační programy Výzkum a vývoj pro inovace a Vzdělávání pro konkurenceschopnost a regionální operační program," jmenuje Jaroslava Barbara Sporková.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj