logo Silvarium tisk

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka

Les v okolí Bzence zachvátil minulý čtvrtek největší požár lesa za posledních patnáct let. Ničivý živel sežehl 170 hektarů osmdesát let starého borového lesa. Požářiště bylo viditelné už z dálky dvaceti kilometrů, když se hustá oblaka dýmu vznášela nad stromy.

osoba

Nyní projíždíme místem, kde jsme dostali první informaci o požáru, v podstatě zde požár začal.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka

Právě odtud z malého lokálního ohniska se plameny rychle šířily a polykaly všechno, co jim stálo v cestě. Oheň, který rozfoukal vítr, přeskakoval písčité cesty a spaloval suchou hrabanku, trávu a stromy. Hasiči s plameny bojovali dlouhých pět dní, než dostali požářiště zcela pod kontrolu.

Igor OTÉPKA, hasič

Nepamatuju takovej požár. Les tady hoří dost poměrně často, ale v takovém rozsahu jsem se ještě s tím nesetkal. Tady můžete kropit vodu a furt ten, se to saje do písku. Bylo to velmi náročné, protože vlastně jedno jsme zahasili a hned za záda nám hořel další oheň.

Martin OUJEZKÝ, velitel zásahu

V důsledku toho nestabilního počasí, který vlastně nás tady provází, tak dochází k tomu, že se nám vždycky někde podaří ho zlikvidovat, ale zase ten vítr nám ho nějakým způsobem dostane někam jinam a bojujeme s tím pořád dokola.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka

Oheň měl takovou sílu, že hasiči museli vyhlásit zvláštní stupeň poplachu. Na místo se proto sjely jednotky ze sedmi krajů republiky. Do Bzence byli dokonce v sobotu povoláni i hasiči ze Slovenska, a tak s živlem bojovalo více než patnáct set mužů, téměř ze tří stovek hasičských jednotek. K tomu jim pomáhaly i dvě letadla a helikoptéry. A také nejmodernější hasičská technika. Právě v bzeneckých lesích byl poprvé použit i hasičský tank, který prorážel cestu a hasil v nepřístupném terénu. Kromě ohně se museli hasiči potýkat s nedostatkem vody, pro kterou první dva dny dojížděli do okolních obcí. V sobotu pak zapojili speciální čerpadla, která šestikilometrovými hadicemi přiváděla vodu až z řeky Moravy. Během minuty tak hadicí proteklo stejné množství vody, jako se vejde do jedné cisterny. Samotný zásah byl vyčerpávající především pro hasiče, kteří s ohněm bojovali až do úmoru.

Jaroslav MICHNA, hasič

Je to vyčerpávající. Velké vedro vysoká teplota, všude se pohybujeme pěšky.

Petr BÍLEK, hasič

Únavu už jsme překonali, držíme se.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka

Většina hasičů místo opustila v pondělí. Během pěti dnů proměnil oheň borový les ve ztichlou měsíční krajinu. Na spálené zemi se tyčí ohořelé pahýly stromů a všude zůstává plno kouře, popela a těžko se dýchá.

Zdeněk HOŠÁK, mluvčí hasičů

Tady jasně vidíte, do jaké výšky šlehaly plameny, je to opravdu několik metrů.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka

Po hasičích obsadí spáleniště lesníci. Pokácejí všechny spálené stromy, pryč musí i ty ožehnuté. Oheň je poškodil a časem by stejně uschly. Pak vymění lesníci motorové pily za rýče a začnou sázet nové stromky.

Bohumil PIPAL, lesní správce, Lesy ČR

Celé to zasažené území bude potřebovat celé vyklidit. Pravděpodobně došlo k přehřátí těch oddenkových částí i těch starších porostů a ty stromy budou odumírat, takže asi celá ta plocha. Tady bude na té ploše vysázeno asi půl druhého milionu kusů sazenic lesních dřevin. Zase borovice lesní. Budeme se snažit při té obnově těch porostů sem vložit nějaké protipožární prvky, to znamená nějaké pruhy listnatých dřevin.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka

Obnova do původní podoby je podle odborníků nutná. Celé území, kterému se přezdívá Moravská Sahara, totiž leží na písčitém podloží, které se ve středověku často dávalo do pohybu a hrozily zde písečné bouře, proto byla v první polovině devatenáctého století oblast zalesněna právě borovicemi.

Antonín BUČEK, krajinný ekolog

Kdyby se to území nechalo tak po požáru, tak by tam bylo vážné nebezpečí toho, že se ty váté písky zase stanou vátými.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka

Jen pět let zabere výsadba. Dalších šedesát let potrvá, než stromy vyrostou do původní výšky a navíc podle myslivců v plamenech zahynul veškerý hmyz a požár neušetřil ani vysokou zvěř. V plamenech totiž zemřela i čerstvě narozená mláďata srn a divokých prasat. Život se ale na spáleniště pomalu vrací už teď, sotva uhasly plameny. Na zčernalé, popelem pokryté zemi začínají klíčit první rostliny a vylézají ještěrky.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě