logo Silvarium tisk
Název: Park se snaží zabránit kůrovcové kalamitě
Zdroj: Právo
Datum: 16.08.2007
Autor: Pavel Orholz
Rubrika: Jižní Čechy

Po polomech zůstává v šumavských lesích téměř tři sta tisíc kubíků dřeva

Šumavský národní park se snaží zabránit kůrovcové kalamitě. Přestože polomy v šumavských lesích jsou už téměř vytěžené, podle platných předpisů v nich zůstane 130 tisíc kubíků dřeva.
    V prvních a druhých zónách a na skládkách je stále 150 tisíc kubíků. Najaté firmy v současné době stříkají polámané stromy chemickým postřikem i je mechanicky ošetřují, tak aby zabránily přemnožení kůrovce.
    "Většina polomů je chemicky i mechanicky ošetřena. Děláme vše pro to, abychom přemnožení kůrovce zabránili. Nasadili jsme i biologické postřik, jako třeba entomopatogenní houbu, kterou budeme dopravovat na místa letecky," řekl Právu náměstek ředitele správy šumavského národního parku a vedoucí sekce péče o ekosystémy Libor Hošek a dodal, že právě postřiky i další ošetřování stromů proti kůrovci likvidaci polomů značně prodražují.

Problémem zůstává doprava

"Jisté je, že polomy už se nám téměř podařilo zlikvidovat a část dřeva zůstane jenom v prvních a druhých zónách parku, jak stanoví předpisy. Problémem zůstává doprava, kvůli které je na skládkách v současné době ještě 150 tisíc kubíků dřeva," konstatoval Hošek. Poznamenal, že po lednovém orkánu Kyrill činily polomy asi 850 tisíc kubíků dřeva, za loňský rok přitom v parku vytěžili asi 100 tisíc kubíků.
    "To samozřejmě klade daleko vyšší nároky nejen na nás, ale i na dopravu. 150 tisíc kubíků zůstává na odkladištích hlavně proto, že nejsou vagóny. V současné době intenzívně jednáme s Českými dráhami a doufáme, že dřevo bude odklizeno do prvního sněhu, který by ho znehodnotil," vysvětlil Hošek.

Ekologové jsou proti postřikům

Chemické postřiky stromů proti kůrovci dlouhodobě kritizují ekologové z Hnutí Duha. "V současné době má však šumavský národní park od vlády výjimku, takže nemůžeme mnoho dělat. Chemický postřik likviduje nejen kůrovce, ale hlavně i druhy hmyzu, který se kůrovcem živí," sdělil Právu Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
    Poznamenal, že kalamitě lze po polomech v prvních zónách parku jen těžko zabránit. "Kůrovcové kalamity v minulosti byly a les se znovu obnovil. Jiné je to v hospodářských lesích, kde bychom ale dávali v každém případě přednost mechanickému ošetřování stromů před kůrovcem," je přesvědčen Bláha.

Regionální mutace| Právo - Jižní Čechy

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě