Městské lesy Ústí nad Orlicí skončí letos hospodaření po letech se ziskem. Dosáhne asi dvou milionů korun, k tomu je nutné připočítat několik set tisíc korun dotace od ministerstva zemědělství na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity a na hospodaření v lesích, sdělila ČTK mluvčí města Dana Pokorná. Od roku 2015, kdy kalamita začala, byly městské lesy v provozní ztrátě.
Před masivním rozšířením kůrovce lesy ročně těžily desítky až stovku krychlových metrů napadeného dřeva, v minulém roce těžba dosáhla 2993 krychlových metrů. Zpracování napadeného dřeva komplikuje skutečnost, že městské lesy netvoří celek, lesní majetek je rozptýlen na mnoha místech kolem města. „Pokud vlastníci sousedních lesů nedělají to, co by měli, zkresluje to náš monitoring a brzdí ochranná opatření. Už jsme zaznamenali řadu takových případů,“ uvedl správce lesů Jiří Faltýnek.
Český trh byl kvůli kůrovcové kalamitě zahlcen dřevem, což srazilo jeho cenu na historické minimum. Vlastníci lesů měli problémy, protože jejich dřevo nikdo nechtěl. Správě lesů při zvládání kalamity významně pomáhali samovýrobci, kteří si odtěžili poškozené dřevo i v těžko přístupných terénech, kde je to jinak zdlouhavé a ekonomicky náročné.
Letošní lepší výsledky způsobilo výrazné zvýšení poptávky po dřevní hmotě na přelomu let 2020 a 2021. „Došlo k výraznému navýšení výkupních cen, u některých sortimentů stouply až na 2,5násobek cen z roku 2019 a 2020,“ uvedla Pokorná.
Správa městských lesů předpokládá, že se letos zdravotní stav porostů stabilizuje, kůrovcová kalamita kulminovala vloni. Pro letošní rok bylo instalováno 180 kontrolních a odchytových zařízení. Jejich efektivita však závisí i na tom, jak aktivní budou v boji s kůrovcem vlastníci okolních lesních pozemků. Letos je potřeba ještě vytěžit kolem 1000 metrů krychlových napadeného dřeva, k dopravě na odvozní místo se využívá i lanovkový systém.
ČTK