Datum: 6. 9. 2007
Autor: Ondřej Malý
Nejvíce zakázek z miliardových tendrů na lesní práce státního podniku Lesy České republiky by zřejmě mohla získat společnost LST z Trhanova na Domažlicku. Včera to uvedl ředitel firmy CE Wood Ivan Doubrava, jehož společnost otevírání obálek s nabídkami do tendrů sledovala.
Tendry určí, které firmy budou ve státních lesích pracovat v letech 2008 až 2010. Celkem Lesy ČR vypsaly 257 tendrů v souhrnné hodnotě 10,6 miliardy korun. Firmy do nich podaly přes dva a půl tisíce nabídek.
Pravděpodobný vítěz se zatím nevyjádřil
Podle Doubravy se společnost LST zatím jeví jako jasný vítěz tendrů se ziskem několika desítek procent zakázek. CE Wood, která je největší firmou v oboru, by podle něj v tendrech měla získat takové množství dřeva, které umožní jejím provozům zůstat na trhu.
„Máme šanci na několik set tisíc metrů krychlových roční těžby,“ řekl Doubrava. Ředitel a majitel firmy LST Miloslav Konopík výsledky zatím nekomentoval. LST podala nabídky do 147 tendrů, tedy na více než polovinu soutěží. V letošním roce LST podle Konopíka očekává těžbu kolem 300 000 metrů krychlových dřeva. Její tržby se pohybují kolem půl miliardy korun ročně.
Prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Pavel Indra zatím nechtěl výsledky hodnotit. „Vše je zatím otevřené. Zatím skutečně vše ukazuje na to, že LST Trhanov by měla získat největší zakázku. Otázka ale je, jestli je nabídka v pořádku formálně,“ řekl LN Indra.
Lesy ČR chtějí skončit s vyhodnocováním nabídek příští týden. „Je možné, že v průběhu hodnocení mohou být ještě některé nabídky vyřazeny,“ řekla agentuře ČTK mluvčí Lesů ČR Šárka Kubelková. Někteří uchazeči budou také požádáni o vysvětlení mimořádně nízké nabídkové ceny.
Nový tendr s novými spory
Už nyní ale některé firmy potvrzují, že tendry napadnou. „Námitku proti výběrovému řízení jsme podali. Už zadání výběrového řízení je nejasné,“ řekl LN ředitel společnosti Lesostavby Frýdek-Místek Jan Bazgier. „Například u svozu dřeva na odvozní místo není jasné, jakou technologií se tam bude svážet. Cenu je přitom nutné stanovit už teď,“ dodal Bazgier.
Podle bývalého pracovníka Lesů ČR a člena poradní komise Českého statistického úřadu Zdeňka Valného je problém i ve stanovování cen. Tendr totiž předpokládá, že cena dříví, které prodají Lesy ČR tzv. „při pni“ (tedy v podobě nezpracovaného pokáceného a odvětveného stromu), se bude zvyšovat nebo snižovat podle indexu cen surového dříví, který stanovuje ČSÚ. Na ten budou ale mít velký vliv právě těžební společnosti, které ceny úřadu hlásí a které ho podle Valného mohou významně ovlivnit.