Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Na Šumavě pokračuje pře kvůli kůrovci. Správci Národního parku chtějí znovu kácet a současně používají i chemické pasti. To ovšem hlasitě kritizují ekologičtí aktivisti. Místní se tak obávají, aby se ještě v horším neopakovaly loňské blokády.
David HAVLENA, redaktor ČT, Šumava
Takhle se vyhrotily loňské blokády u Ptačího potoka na Modravě, aktivisté se poutali ke stromům,skákali pod padající kmeny a dostali se do konfliktu s policií. Místní lidé se zase ekologům postavili do cesty. Soud nakonec rozhodl, že blokády byly nezákonné. Podle ombudsmana, ale park neměl na kácení povolení. Jenže ani po roce není na Modravě klid. Naopak, místní už teď aktivisty varují výstražnými hesly a případný střet obou stran, by mohl být hodně dramatický.
Antnonín SCHUBERT, starosta Modravy
Určitě by došlo k újmám na zdraví.
David HAVLENA, redaktor ČT, Šumava
Někteří z aktivistů přitom už na Šumavě opět jsou. Sledují, co dělá Správa parku. Teď jim například vadí chemie, která kůrovce likviduje.
Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha
Použití těchto jedovatých látek, je v Národním parku neobhajitelné.
David HAVLENA, redaktor ČT, Šumava
A i teď dojde na kácení. Padnout by mělo 200 tisíc kubíků dřeva. Vedení parku to považuje za nejúčinnější způsob boje proti kůrovci. Tvrdí, že právě díky včasným zásahům, se podařilo jeho populaci zmenšit.
Petr KAHUDA, Správa Národního parku Šumava
Máme vyznačeno zhruba a zpracováno, zhruba 15 tisíc kubíků kůrovcem napadených stromů, což je skutečně zhruba třetina těch loňských stavů.
Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha
V oblastech ponechaných přírodě, kdy zásahy proti kůrovci kontraproduktivní.
David HAVLENA, redaktor ČT, Šumava
Blokády teď přesto Hnutí Duha neplánuje, pokud by k nim došlo, správci parku tvrdí, že to lesní práce výrazně zpomalí, a tím by podle nich, dostal kůrovec šanci napadnout další stromy. David Havlena, Česká televize, Šumava.