Eva KNAJBLOVÁ, moderátorka
Šumavský národní park v červnu na několik dní uzavře přístup k pramenům Vltavy. Lesníci totiž dostali povolení, aby v okolí cest a stezek vykáceli suché stromy, které ohrožují turisty. Dřevorubci přitom použijí speciální techniku, aby zbytky kmenů a pařezy v první zóně parku nekazily vzhled krajiny.
Jakub KAJTMAN, redaktor
V roce 2007 se Šumavou prohnal ničivý orkán Kyrill. Do zpřelámaných větví a kmenů se pak pustil kůrovec a stromy tak definitivně odumřely. Během posledních let začaly souše praskat a padat na turistické stezky. Při červnové uzavírce by se tak měly nebezpečné stromy z okolí cest odstranit.
Václav VOSTRADOVSKÝ, starosta, Kvilda /nez./
Takhle má pro letošní sezónu vypadat pramen Vltavy s tím, že vše, co by mělo proběhnout v této lokalitě v rámci zásahů, by mělo být vše pro bezpečnost.
Jakub KAJTMAN, redaktor
Kácet se bude speciální takzvanou korunkovou metodou. Ta se používá například v sousedním Bavorsku. Díky ní by se měl výsledek podobat přirozenému polomu.
Petr KAHUDA, NP Šumava
Přijede plošiny a ve výšce tři až pět metrů nad zemí jsou ty stromy potom odřezávány.
Jakub KAJTMAN, redaktor
Během příštích dnů se vykácí asi sto stromů. Kvůli speciální a dražší metodě to bude stát přibližně tři sta tisíc korun. Poražené dřevo na místě zůstane a to je podle některých návštěvníků parku zbytečný luxus.
Petr FISCHER, turista
Je mi líto toho dřeva, je ho škoda. Mohli by to lidi využít. Tady to bude ležet.
Václav MERTLÍK, turista
Když už se to bude kácet, tak by se mohlo i uklidit, že jo a přinýst užitek pro životní prostředí.
Petr KAHUDA, NP Šumava
Tohle místo prostě je speciální. Je to místo, kde chceme, aby to vyhlíželo přírodně, takže i z toho důvodu se tam ty stromy neodvážejí.
Jakub KAJTMAN, redaktor
Kácení souší by mělo trvat několik dní a národní park chce všechno stihnout ještě do prázdnin. Konkrétní termíny zveřejní správci parku na svých stránkách a také na sociálních sítích. Jakub Kajtman, Česká televize, Šumava.