Zdroj: Mladá fronta Dnes
Autor: VÍTĚZSLAV DITTRICH
Rubrika: Kraj Pardubický
Odborníci odvezli ze skládky chemikálií u Hodonína tisíce tun zamořené zeminy
Hodonín - Po skládce nebezpečných chemikálií v lese u Hodonína nedaleko Nasavrk zůstala už jen poslední asi čtyři metry hluboká jáma v zemi. Nad ní se vznáší zápach chemikálií, které tu byly desítky let zahrabány. Za pár dní buldozery jámu zahrnou, příští rok budou na místě bývalé skládky vysázeny stromy a v lese zůstane jen několik vrtů, kterými se budou pro kontrolu odebírat vzorky podzemní vody.
"Většina obsahu skládky byla vytěžena a odvezena do spalovny nebo na zabezpečené úložiště. Zemědělské podniky z okolí sem odvážely chemické odpady a obaly od agrochemikálií. V řadě případů šlo o nebezpečné pesticidy. Nevěděli jsme, co přesně sem bylo uloženo. Byla to směs chemikálií, o které vám žádný odborník neřekne, co udělá," řekl Jaroslav Říha z chrudimské pobočky Krajské hygienické stanice.
Odborníci z chrudimské firmy Ekomonitor tu začali na likvidaci nebezpečné skládky pracovat v roce 2006. Museli si poradit s bezmála čtyřmi a půl tisíci tunami zamořené hlíny, plechových sudů, plastových barelů a pytlů. Nyní je většina nebezpečných odpadů a kontaminované hlíny pryč.
Podle vedoucího správy CHKO Železné hory Františka Bárty se region zbavil jedné z časovaných ekologických bomb. "Skládka leží nedaleko dvou potoků. Ohrožovala Křižanovickou přehradu, která je zdrojem pitné vody, i 2. a 3. zónu naší Chráněné krajinné oblasti. Likvidace se podle mě podařila. Po zahrnutí té poslední díry se tu vysadí nový les a za pět nebo deset let nikdo nepozná, že tu byla skládka nebezpečných odpadů," pochvaloval si Bárta.
Na skládku u Hodonína vyvážely okolní zemědělské podniky své odpady od roku 1967. Končily tu obaly od agrochemikálií, obsah asanačních jímek, silážní šťávy i další látky. Když v okolí skládky začaly kvůli průsakům odpadů do spodních vod hynout stromy, hygienici skládku v roce 1981 zakázali.
Asanace hodonínské skládky bude stát 64,6 milionu korun. Zhruba čtyřicetimilionovou dotaci na ni poskytla Evropská unie, dalších šest milionů dal stát a zbytek peněz zaplatí krajská pokladna.
V současnosti Pardubický kraj dokončuje na Chrudimsku rekultivaci skládky v Boru u Skutče, kam neznámý podnik vyvážel jedovaté chlorované uhlovodíky, a připravuje likvidaci skládky v Lukavici. V tamním uzavřeném lomu jsou uloženy tisíce tun chemikálií.
***
"Po zahrnutí poslední díry se tu vysadí nový les a za 10 let nikdo nepozná, že tu byla skládka odpadů." František Bárta, CHKO Železné hory