Jan HRUBEŠ, moderátor
Na Šumavě zas hlídkují ekologičtí aktivisté. Jde o dobrovolníky, kteří monitorují činnost správy parku. Ta stejně jako v loňském roce pokračuje v kácení kůrovcem napadených stromů. Místní se bojí, že se ekologické blokády budou opakovat. Jak pokračuje spor mezi ekology a Správou parku, zjišťoval pro nás David Havlena. Davide, hezký podvečer. Dají se i v tom letošním roce očekávat blokády aktivistů?
David HAVLENA, redaktor
Hezký den. Tak zatím to vypadá na klid před bouří. Aktivisté z Hnutí Duha totiž potvrdili, že zatím žádné blokády neplánují a případný nezákonný postup správy parku chtějí hlásit buď na policii, nebo přímo inspekci životního prostředí. Opatrně postupuje taky vedení parku, které kůrovce v napadených stromech likviduje nejšetrnější metodou, a to takzvaným loupáním nastojato. Nicméně aktivisté činnost parku už sledují a o víkendu proběhlo školení hlídek a v současnosti napadají používání chemie, které kůrovce hubí. To ovšem může být teprve začátek, protože správa parku bude i letos kácet a podle nich je to totiž jediná účinná metoda, jak co nejrychleji snížil výskyt kůrovce. Podle čísel to totiž vypadá tak, že kůrovec napadl asi o třetinu méně stromů než před rokem.
Petr KAHUDA, Správa Národního parku Šumava
Skutečně se na tom promítlo to, že jsme včasně zpracovali kůrovcem napadené stromy v druhé polovině minulého roku. I ty, co jsme našli přes zimu, tak byli včasně řádně a včas zpracovány, takže lýkožrouti se z nich nemohli šířit dál.
Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha
To nelze říci, protože k poklesu početnosti kůrovce došlo i v oblastech, kde se proti kůrovci nezasahovalo.
Jan HRUBEŠ, moderátor
Spory s aktivisty měli ale i například na Modravě. Tam se ale lidi sami aktivistům postavili do cesty. V případě, že by se tedy blokády skutečně opakovaly, jaké se dají čekat reakce?
David HAVLENA, redaktor
Tak jsou to právě lidé na Modravě, kteří už teď aktivisty varují, že je na Šumavě nechtějí. Jsou tady vidět různé transparenty, cedule, nápisy. Například na kamenech, nebo také traktorech a právě to je důkaz toho, že napětí na Šumavě je. Jak jsme totiž zjišťovali, tak případný střet aktivistů s místními lidmi by mohl mít mnohem horší následky než v loňském roce a doslova se tady mluví o zdravotních újmách. Je to ale právě Modrava a také Srní, kde se bude právě kácet nejvíc. Podle odhadů by totiž správa parku měla v letošním roce vykácet asi 200 tisíc kubíků dřeva. Více se také dnešnímu tématu budeme věnovat v Událostech.
Jan HRUBEŠ, moderátor
David Havlena a informace z Plzně. Davide, díky.