ŠUMAVA Situace na Šumavě se zase vyostřuje. Ekologičtí aktivisté obvinili správu šumavského parku, že v lesích používá chemické postřiky proti kůrovci nelegálně. Vedení parku to odmítá. Případ už vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí. Stejná situace ale minulý rok odstartovala měsíční blokádu šumavských lesů nedaleko Modravy.
Když loni nalezli ekologičtí aktivisté otrávené chemické lapáky na kůrovce, správa parku tvrdila, že má chemii povolenou. Jan Stráský byl v čele organizace teprve krátce a hned zažíval perné chvíle. Vymlouval se, že žádný příkaz k použití chemie nedal, pak že neměla být v cenných územích. Nakonec po pár dnech přiznal, že správě parku skutečně povolení pro použití chemie chybělo, ale kvůli rojení brouků nemohl čekat.
Letos se situace opakuje - ekologičtí aktivisté tvrdí, že chemií ošetřené kmeny, do kterých má lýkožrout smrkový nalétnout, nalezli pod Oblíkem na cestě od Tříjezerní slati na Javoří pilu nedaleko Modravy.
„Jsou umístěné nad vodním tokem, tůněmi a nad příkopem podél cesty, který při deštích odvádí vodu. Jedovaté látky tu zabíjejí vodní živočichy a mohou se při deštích dostat i do níže položených rašelinišť, Tmavého a Javořího potoka,” kritizuje aktivista Jaromír Bláha z Hnutí DUHA. Podle aktivistů může chemie zabíjet například skokany a horské čolky v tůních nebo ryby v potocích.
„Chemie živočichy neohrozí”
Správa parku okamžitě odmítla, že by udělala chybu. Na použití chemie má vydané povolení od státní správy, tedy jednoho ze svých odborů. „Máme výjimku na konkrétní lokality a tu dodržujeme. Chemie nemá na tetřeva ani jiné živočichy negativní vliv. Používáme minimální rozsah,” komentoval mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.
Ekologičtí aktivisté už dali stížnost na použití pesticidů České inspekci životního prostředí. „Podnět prošetřujeme. Bude trvat zhruba čtyři týdny, než vše vyšetříme,” řekl ředitel českobudějovické inspekce Vladimír Jiráček.
Chemie se v boji s kůrovcem používá na Šumavě už roky. I předchozí ředitelé, kteří byli více nakloněni ponechání přírody svému osudu, pesticidy využívali. Starosta Modravy Antonín Schubert teď tvrdí, že kritika chemie v parku je účelová.
„Aktivisté počkali na první dešťovou přeháňku, na první kaluže, aby mohli začít kritizovat umístění lapáků napuštěných chemií. I kdyby se chemie do vody dostala, byla by to tak zanedbatelná koncentrace, že by to žádné živočichy nezabilo,” říká starosta Schubert, který je původem lesník.