V péči o lesy se mnohdy neshodují ti, kdo ji realizují, tedy různé instituce státu. „Naše lesy, tak jak je máme nastavené mimo chráněná území, jsou v podstatě pole na dřevo," míní Vladimír Hula z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. Biologové mimo jiné upozorňují na to, že v lesích je tma. „V tomto hodně zapracovala lesní škola a lesníci, že vnímáme vysoký les jako krásný. To, kam jdeme na houby. Z pohledu biologa je to poušť, stejně jako pole.“
Na přírodu nejbohatší krajina ve střední Evropě je oblast takzvané Moravské Amazonie. Jde o lužní lesy na soutoku řek Moravy a Dyje. Biolog Vladimír Hula, který se v péči o ni angažuje, upozorňuje na to, že životu v tamním lese škodí intenzívní lesnictví, zvláště pak plošné frézování a pesticidy.
Celý článek najdete zde
Komentáře
Na poli chemizováno za 1 kalendářní rok cca 14x a to ještě chemické mixy několika látek a v lese 1x-2x za století, sto kalendářních roků a jen 1 látkou(rondup, clinic a pod). Měřené z jednoho místa na rozhraní pozemků.
Na poli chemizováno 100 % plocha v řádu desítek hektarů a v lese pomístně (nejde aplikovat na stromky) plocha do cca 1 ha.
Tak nevím, kde je ta spoušt.
Na poli živočichů a žížal = 0
V lese živočichů a žížal = rozmanité společenství, které se i trochu z boků dostává i do sterilních do polí.
Tak nechápu ta slova......
Asi tomu přispívá i současná doba a způsob tvorby žurnalistiky. Musí to být jiskřivé, aby to zaujalo, tak něco vygůglim a hurrá s tím do veřejného prostoru.