Szórád je nadále stíhán pro podvod, kterého se podle policie dopustil nedodržením konkurenční doložky po odchodu z místa ředitele LČR. V čele firmy spravující téměř polovina lesů v Česku byl Szórád od dubna 2014 do května 2018.
V sídle LČR zasahovali policisté v dubnu 2019. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) tehdy uvedl, že razie se týkala doby Szórádova působení v čele podniku. Letos v únoru policie Szóráda obvinila z porušení povinnosti při správě majetku a z podvodu. Podle kriminalistů způsobil škodu zhruba 1,8 miliardy korun.
Szórád vinu od počátku odmítal a obvinění označil za absurdní. Hájil se zejména tím, že všechny jeho klíčové kroky a rozhodnutí odsouhlasila vláda a ministerstvo zemědělství. „Tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka mi sám poslal usnesení vlády, které znělo, že vzhledem ke složité situaci na trhu vláda ukládá ministru zemědělství konat – a objektivizovat smluvní vztahy. Kroky jsme taky ohlásili na tiskové konferenci. Jurečka v můj prospěch vypovídal i na policii, sám se jim přihlásil,“ popsal před měsícem v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Proti stíhání podal Szórád stížnost, a dozorující žalobce kauzy Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze nyní potvrdil, že část usnesení o zahájení stíhání byla zrušena. „Ohledně skutku kvalifikovaného jako porušení povinnosti při správě cizího majetku policejní orgán neprovedl všechny potřebné úkony v rozsahu nezbytném pro to, aby ve věci mohl vydat rozhodnutí,“ stojí podle HN v usnesení žalobců o zrušení stíhání. „Zastupitelství však nebrání policejnímu orgánu, aby v rámci daného trestního řízení, po provedení dalších úkonů, opětovně posoudil trestní odpovědnost obviněného pro uvedený skutek,“ dodal podle deníku úřad.
Podle serveru Seznam Zprávy, který měl možnost rozhodnutí státního zástupce podrobně prostudovat, státní zástupce detektivům vytýká, že vůbec neřeší, jak měl tedy Szórád správně při největší lýkožroutové pohromě v novodobých dějinách postupovat. Detektivové podle státního zástupce ředitelovo stíhání nevystavěli na žádné věrohodné analýze, že stát přišel ke škodě. „Provedení takové analýzy je přitom zcela nezbytné k tomu, aby bylo možné spolehlivě určit, zda ke škodě vůbec došlo, či nikoli a v jaké výši,“ napsal do usnesení žalobce Rudolf Misák z Nejvyššího státního zastupitelství. Analýza by se ale nemohla na Szórádovy kroky dívat jen brýlemi účetního – tedy kolik stát ušetřil, nebo naopak vydal navíc za péči o napadené lesy, ale musela by se do hloubky věnovat také dopadům na přírodu, na zachování lesů nebo na trvale udržitelné hospodaření.
A podobě žalobce Nejvyššího státního zastupitelství nesouhlasil s tím, že policie se ke škodě 1,8 miliardy propracovala pouhým porovnáním hodnoty ukončených smluv a těch nově vysoutěžených. „V žádném případě přitom nelze vyčíslovat škodu způsobem, který v napadeném usnesení zvolil policejní orgán, neboť tento způsob je nepřijatelně úzce ekonomický,“ rozhodl žalobce.
Rozhodnutí státního zastupitelství Szórád komentoval slovy: „Jsem rád, že existuje instituce, která je schopna podívat se na věc nestranně a profesionálně ji zhodnotit“.
Bývalý ředitel LČR nadále čelí obvinění z podvodu, kterého se podle kriminalistů dopustil porušením konkurenční doložky po odchodu z čela firmy. Ta mu ještě půl roku po odchodu vyplácela plat pod podmínkou, že Szórád nebude pracovat jinde, zejména ne pro dřevařskou konkurenci. Policisté se ale domnívají, že Szórád podmínku porušil, píše web.
I toto obvinění Szórád odmítá. „Po odchodu z Lesů ČR jsem dostal pracovní nabídku, podali jsme si ruku. Řekl jsem, že můžu začít až ve správný čas. Byl tam slib, ale ne žádné manželství. Nic podepsáno nebylo, žádné benefity ani peníze od soukromých firem jsem nedostával,“ řekl počátkem března Hospodářským novinám. Policie prošetřuje také Szórádův postup při zvládání kůrovcové kalamity. Obviněný ale z ničeho není.
Podle ČTK, Seznam Zprávy a iHNED.cz
Dřívější vyjádření Daniela Szóráda pro Silvarium.cz k obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku a konkurenční doložky nejdete zde!