logo Silvarium tisk

V lesích Vysočiny podle lesníků letos škodil kůrovec méně než minulé roky

Ve smrkových lesích na Vysočině podle lesníků, které oslovila ČTK, letos škodil kůrovec méně než minulé roky, přestože bylo teplé a suché léto. Některé podniky se možná přiblíží obvyklému objemu těžby, zatímco v minulých letech vyvážely z lesů několikanásobně víc dřeva, než měly v ročním plánu. Těžba dřeva v lesích Vysočiny byla podle statistiky minulých pět let nejvyšší mezi kraji v Česku, hlavně kvůli kůrovcové kalamitě.

Foto: redakce Foto: redakce

Ve státních lesích na Vysočině bylo letos do konce srpna vytěženo 61 000 metrů krychlových kůrovcového dřeva, pětina toho, co loni ve stejné době. "Dá se tedy mluvit maximálně o zvýšeném, nikoli kalamitním stavu," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Minulý rok pracovníci za prvních osm měsíců vytěžili 304 000 metrů krychlových kůrovcového dřeva, ve stejné době roku 2021 to bylo 863.000 metrů krychlových.

Rojení kůrovce podle mluvčí už skončilo. Poškození se ještě projeví u stromů, které škůdce napadl v srpnu. „Ty mají dosud zelené koruny, a nejsou tedy vždy zjistitelné. V případě Lesů České republiky se jedná o malý podíl celkem napadených stromů, proto neočekáváme žádný zvrat v dosavadním trendu,“ uvedla Jouklová. V Lesích ČR na Vysočině se loni celkem vytěžilo 1,29 milionu metrů krychlových dřeva, letošní plán je 970 000 metrů krychlových.

Čtěte také: Pokles kůrovcových těžeb u Lesů ČR umožní návrat k běžnému hospodaření

Situace s kůrovcem v lesích je lepší, než jsme očekávali, potvrdil i Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi a předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL). Smrkové lesy ve Žďárských vrších i v jejich širším okolí jsou na tom podle něj letos relativně dobře. Lesní družstvo, které spravuje 5 750 hektarů lesa na Havlíčkobrodsku a Žďársku, očekává celkovou roční těžbu dřeva okolo 70 000 metrů krychlových, zatímco loni vytěžilo 110 000 metrů krychlových.

„Přestože ten rok pro nás klimaticky není příznivý, tak jsme z toho překvapení, v pozitivním smyslu, že žír kůrovce poměrně razantně opadnul,“ řekl Martin Kodeš, jednatel Městské správy lesů Pelhřimov. Těžba v městských lesích by díky tomu mohla letos zhruba odpovídat ročnímu plánu. Další vývoj se podle jednatele ale nedá odhadnout. „Populace kůrovce je hodně vysoká. Co bude dál, to bych nerad věštil,“ řekl. Městu patří 2050 hektarů lesů.

Těžba dřeva na území Vysočiny se loni podle Českého statistického úřadu v meziročním porovnání snížila o 28 procent na 5,3 milionu metrů krychlových, přesto byla znovu nejvyšší v ČR. Nejvíc dřeva, přes 8,7 milionu metrů krychlových, plynulo z lesů v kraji v roce 2020.

ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2883

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2630

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2427

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2070

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1694

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 1675

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě