logo Silvarium tisk

Pokles kůrovcových těžeb u Lesů ČR umožní návrat k běžnému hospodaření

Videozáznam z tiskové konference. Státní podnik Lesy České republiky (LČR) se podle vyjádření generálního ředitele Dalibora Šafaříka na tiskové konferenci za účasti ministra zemědělství Marka Výborného vrací po kalamitním období k běžnému hospodaření. Letos Lesy ČR plánují vytěžit 8,5 milionu metrů krychlových dříví a kůrovcová těžba za rok 2023 podle Dalibora Šafaříka s největší pravděpodobností nepřesáhne 1,5 milionu kubíků dříví.

Generální ředitel Dalibor Šafařík a ministr zemědělství Marek Výborný. Generální ředitel Dalibor Šafařík a ministr zemědělství Marek Výborný.

„Kůrovec je z celostátního pohledu na ústupu, očekáváme tedy, že poklesne objem dříví vytěženého v souvislosti s kalamitou. Státnímu podniku Lesy ČR k úspěšnému zvládání kůrovcové kalamity významně napomáhají vlastní těžební kapacity,“ řekl například Marek Výborný.

Podle něj nyní bude třeba obnovit obrovské plochy, a to smíšenými lesy, které budou odolnější. „Chceme pokračovat v nastoleném trendu, už třetí rok po sobě roste plocha zalesněná listnáči. Loni představovala plocha obnovených lesních porostů v ČR rekordních 50 tisíc hektarů,“ řekl Marek Výborný.

Zlepšující se situace v ochraně lesa dává podle Dalibora Šafaříka předpoklad letošních reálných úspor nákladů v ochraně lesa, a to minimálně o 100 milionů korun. Nejvíce kůrovcového dříví se ve státních lesích stále zpracovává na Rumbursku v severních Čechách, ale i tam se situace výrazně zlepšila. „Jednoznačně pozitivně působí naše vlastní těžební kapacity, lidi i stroje, díky nimž můžeme rychle zasahovat tam, kde je třeba,“ dodal Šafařík.

Prioritou je obnova lesa a důsledné provádění veškerých pěstebních činností, na něž letos Lesy ČR v rozpočtu rezervovaly 4,6 miliardy korun. Podnik v roce 2023 obnoví 16 000 hektarů, z toho 23 procent přirozeně. Pro rok 2024 je plánován podíl přirozené obnovy ve výši 30 %.

Generální ředitel Dalibor Šafařík také představil koncept tzv. bezpečné renty, tedy mechanismu stanovení výše odvodů zisků Lesů ČR do státního rozpočtu, který by měl zajistit, že již nedojde k odčerpaní neadekvátních objemů finančních prostředků ze státního podniku. Ideovým východiskem pro odvození výše renty je škola čistého výnosu z půdy, přičemž výsledkem je stanovení roční renty prostřednictvím aplikace různé úrokové míry pro jednotlivé kategorie lesů (průměrně 1,96 %, což představuje při současné struktuře lesního majetku s právem hospodaření pro LČR průměrnou rentu ve výši 1 021 Kč/ha).

Část renty by měla být vázána na hospodaření subjektu a vycházet z pohledu, že podnik by za běžných okolností (bez vlivu některých rozhodnutí charakteru společenské poptávky) dosahoval úrovně hospodaření srovnatelné s jiným tržním subjektem, přičemž vlastník (zakladatel) by měl být zainteresován na dlouhodobé spolupráci (na prosperitě) se subjektem hospodařícím s jeho majetkem a pomáhat mu vytvářet podmínky pro efektivnější využití a zhodnocování svěřeného majetku. Tato část stanovení je variabilní položkou. Do výpočtu renty by mohli vstupovat ještě tzv. korekční položky, které by reagovaly na neočekávatelné situace.

Plán renty byl projednán vedením podniku, schválen dozorčí radou a předložen ministerstvu zemědělství s předpokladem, že bude projednán také vládou.

Státní podnik Lesy České republiky loni podle auditovaných výsledků zvýšil čistý zisk o 83 procent na 5,03 miliardy korun z 2,74 miliardy korun v roce 2021. Šlo o třetí nejvyšší zisk v historii podniku. Hlavním důvodem růstu zisku bylo meziroční zvýšení cen dříví, a to až o 70 procent. Výsledek pozitivně ovlivnilo i postupné zvládnutí kůrovcové kalamity ve všech regionech.

Více informací včetně představení konceptu bezpečné renty podniku Lesy ČR, podpory malých zpracovatelů dříví, názorů ministra zemědělství na nové sídlo Lesů ČR nebo záměr vyhlášení NP Křivoklátsko získáte z videozáznamu z tiskové konference (na SILVARIUM.TV).

Red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 2499

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

Zobrazení: 1974

Anketa uvnitř. Ministru zemědělství Marku Výbornému zaslal pobočný spolek České lesnické společnosti Křivoklát (PS ČLS) otevřený...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 1838

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 1738

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Zobrazení: 1729

Rok 2023 sice nenaplnil obavy, že se bude pro nestátní vlastníky lesů jednat o jeden z ...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 1674

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě