Celý článek v originále můžete najít zde
Vyšetřování a studie partnerských organizací ICIJ – Paper Trail Media, Der Spiegel, ZDF atd. zjistily, že sankce EU byly špatně prováděny a příslušní inspektoři v různých zemích měli velmi málo zaměstnanců. Ruské dřevo se na evropský trh dostávalo prostřednictvím třetích stran, jako jsou Čína, Turecko, Kazachstán a Kyrgyzstán, aby se zákaz EU obešel.
Zpráva dvou dalších agentur, De Tijd a Knack, se shoduje se zprávami dalších partnerů ICIJ v Evropě, kteří zjistili, že národní regulační orgány v Evropě mají při prosazování nařízení EU týkajících se sankcí na lesní produkty velmi málo zaměstnanců.
Belgické federální ministerstvo životního prostředí již dříve uvedlo, že země potřebuje 22 inspektorů, aby splnila intenzitu kontrol požadovanou Evropskou unií. O rok později časopisy Knack a De Tijd uvedly, že Belgie má méně než čtyři inspektory na plný úvazek, kteří provádějí činnosti související s dodržováním sankcí.
Čtěte také: EUSTAFOR vyzval k pozastavení nařízení o odlesňování
Podobně i poté, co EU uvalila sankce na myanmarské státní společnosti, které mají monopol na produkci dřeva, a zakázala dovoz myanmarských dřevařských výrobků, označovaných jako „konfliktní dřevo“, některé členské státy EU, například Polsko, Itálie a Španělsko, nadále každoročně dovážejí z Myanmaru cenné teakové dřevo v hodnotě několika milionů dolarů. (Pozn.: V Myanmaru došlo v roce 2021 k vojenském převratu. V zemi je vyhlášen výjimečný stav, v některých obvodech je zavedeno dokonce stanné právo.)
Na konci prosince vstoupilo v platnost nové nařízení EU týkající se dřeva. Podle německého média NDR nová nařízení zvyšují sankce za porušení předpisů a vyžadují, aby členské státy výrazně zvýšily počet kontrol dovážených výrobků a společností. Z informací, které získala ICIJ, však vyplývá, že bez dalších pracovníků v oblasti prosazování práva může být obtížné nová nařízení implementovat.
Podle globalwoodmarketsinfo.com a Ministerstva zahraničí
Komentáře
https://www.timberbiz.com.au/e40m-of-russian-conflict-timber-bound-for-the-us-seized/
"Naše zdroje uvádějí, že tentokrát je na palubě plavidla nejméně 650 metrů krychlových překližky ze Svezy – tedy celých 10 % nákladu.
„Toto je největší přeshraniční zabavení nelegálního dřeva, se kterým jsem se kdy setkal,“ řekl ředitel Earthsight, Sam Lawson, který se již 25 let zabývá studiem mezinárodního obchodu s nelegálním dřevem."
Jestli pak to taky nasypou do moře, jako v tom Bostonu ?
"EIA: Takže ty břízy, které se aktuálně vyváží do Vietnamu, pocházejí z Ruska?
Manažer ze společnosti 2: Je to z Ruska. […] Drtivá většina jsou ruské břízy, jen malá část [se sklízí v Číně]. Téměř všechna bříza sklizená v tuzemsku se používá pouze v Číně.
EIA: Říkáte, že všechny břízy, které jste vyvezli do Vietnamu, jsou z Ruska? Existuje nějaká čínská bříza?
Manažer ze společnosti 2: Všechno je to ruská bříza.[…] Všichni dodržují stejnou praxi. Pokud exportujete z Číny, „země původu“ ukáže, že je z Číny, nikoli z Ruska.
EIA: Země původu je Čína?
Manažer ze společnosti 2: Ano. Výrobek je vyroben v Číně. Nikdo koneckonců nepátrá po původu surovin.[…] "
"EIA: Takže bříza je z které země?
Zaměstnanec Hardwood Specialty: Získáváme to z mnoha různých oblastí. Všechny jsou dovezené. Vietnam by mohl být hlavní, Rusko bude další, myslím, že Thajsko je dalším zdrojem. Takže je to v oblasti Baltského moře.
EIA: Ale Vietnam není v Baltském moři…
Zaměstnanec Hardwood Specialty: Já vím, ale stále je to takto klasifikováno... Bude to třída, ne nutně to, odkud pochází.
EIA: Takže „baltská bříza“ znamená kvalitu; neznamená to, že je nutně z pobaltských zemí?
Zaměstnanec Hardwood Specialty: Jo, přesně, je to trochu volný termín. "