„Novela nově přináší prostor pro finanční podporu sdružování vlastníků malých lesů. Jsme připraveni podpořit přijetí vhodné formy speciálních lesních spolků v rámci legislativního procesu, a umožnit tak vlastníkům, kterým stávající možnosti spolků v režimu občanského zákoníku, či zakládání družstev v režimu zákona o obchodních korporacích, nevyhovují, vytvářet speciální lesnické spolky,“ sdělil mluvčí MZe Vojtěch Bílý.
Drobným majitelům by podle předsedy SVOL Jiřího Svobody mohlo sdružování pomoci lépe hospodařit a zvládat kalamity. Vytvořením větších celků by mohli vlastníci například společně zaměstnat odborného lesního hospodáře, který zajistí profesionální péči o lesy, protože drobní vlastníci s lesním hospodařením často nemají zkušenosti ani potřebné vybavení.
Čtěte také: SVOL: Malým vlastníkům lesů by pomohlo sdružování, jeho podpora má být v zákoně
Sdružení uvádí, že v ČR je téměř 300 000 vlastníků lesů s výměrou do 50 hektarů, dvě třetiny mají les menší než hektar.
Soukromí vlastníci obecně považují novelu za přínosnou pro adaptaci českých lesů na klimatickou změnu, vítají snížení administrativy, zavedení plateb za ekosystémové služby či snížení lhůt pro zalesňování, což podpoří přirozenou obnovu a vznik pestrých lesů. Všech osm požadavků, které sdružení spolu se zástupci vlastníků, ochránců přírody, akademiků i průmyslu definovalo, se ale zatím podle Svobody nepodařilo naplnit.
„Určitým zklamáním je pro SVOL rezignace předkladatele návrhu na reformu státní správy lesů. Strukturální změna by byla potřebná nejen v lesnictví, ale také v oblasti vodního hospodářství a ve státní správě myslivosti,“ uvedl Svoboda.
Podle Bílého by ale změna v současnosti přinesla roztříštěnost a nesystematičnost stávající státní správy, a nemalé náklady, které by nebyly v souladu s ekonomickými cíli současné vlády.
V novele podle Svobody chybí také systematická podpora inovací, širšího využití dřeva jako obnovitelné suroviny a jeho zpracování v co největší míře v ČR. „To by přispělo jednak ke splnění mezinárodních závazků ČR ve snižování uhlíkové stopy, ale také k ochraně neobnovitelných zdrojů a zvyšování přidané hodnoty a zaměstnanosti v regionech,“ sdělil Svoboda.
Ministerstvo uvedlo, že vhodnou formu propagace a osvěty využívání dřeva považuje za prospěšnou pro vlastníky lesů i pro celý lesnicko-dřevařský sektor, a je připraveno podpořit například návrh Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků k podpoře lesnicko-dřevařského fondu, jehož prostřednictvím by bylo možné inovovat lesnické postupy a poskytovat vzdělávání a osvětu.
ČTK