Životu nebezpečné souše ohrožují v centrální části Boubína turisty. Oblast je tedy uzavřená, vstup zakázán, a to zřejmě tak dlouho, než se souše rozpadnou nebo zlomí. Může to trvat léta. I přes zákaz ale turisté chodí k pralesnímu jezírku v Boubíně.
„Souše jsou nebezpečné a mohou se kdykoli vyvrátit nebo zlomit, třeba i v bezvětří. Boubín a jeho centrální část včetně jezírka je ale přírodním unikátem, který by měl být alespoň z části přístupný veřejnosti. Proto se snažíme vyjednat se správou národního parku podmínky, které umožní přístup návštěvníků k jezírku, aniž by byli v ohrožení," uvedl již v červnu ředitel Lesního závodu Boubín Miloš Juha.
Lesnicí tedy zkusili variantu požádat národní park alespoň o zkrácení desítky souší u jezírka, kam by potom turisty pustili. To ale neprošlo. „Žádali jsme jen o zlomení, nebylo by to takové to typické kácení,“ hájí žádost lesníků Juha.
V celé uzavřené zóně jsou stovky souší, ale právě na této vytipované trase je jich jen minimální počet, který podle lesníků nemůže ovlivnit celkový vývoj pralesa. Z biologického hlediska pouze urychlí přírodní proces, jehož výsledkem bude zlomení a pád souší.
Čtěte také: Lesy ČR kvůli možnému pádu stromů uzavřeli část Boubínského pralesa
Podle mluvčího Správy Národního parku a CHKO Šumava Jana Dvořáka i tyto zásahy mohou narušit přirozený běh života v Boubínském pralese. Člověk tam uměle nezasahuje od roku 1858 a jádro pralesa díky tomu patří mezi unikáty. „Probíhá tam řada výzkumů, které nikde jinde v Evropě probíhat nemohou,“ uvedl Dvořák.
Lesníci se chtějí ještě proti rozhodnutí parku odvolat. Pokud jim odvolání nevyjde, připadá v úvahu finančně nákladnější způsob, tedy vybudovat jinou trasu. Návštěvníci by se po ní ale dostali jen k části jezírka. Na vzdálenost, na kterou je už pád souše neohrozí.
Reportáž ČT najdete zde
Podle TZ LČR a ČT24
Komentáře