logo Silvarium tisk

Lesy ČR kvůli možnému pádu stromů uzavřeli část Boubínského pralesa

Turisté od 14. dubna nesmí na některé trasy v Boubínském pralese na Šumavě, protože hrozí pády suchých stromů na cesty. Zákaz vstupu platí do odvolání. Souše stojí v bezzásahové zóně, v níž se nesmí kácet. Samovolný rozpad suchých stromů může trvat až deset let. 

Křížky označují uzavřené cesty a naučnou stezku v centrální části Boubína. Foto: Lesy ČR Křížky označují uzavřené cesty a naučnou stezku v centrální části Boubína. Foto: Lesy ČR

V roce 2019 na Boubíně gradovala kůrovcová kalamita, po které zbyly stovky souší. V bezzásahové zóně národní přírodní rezervace vážně ohrožují návštěvníky, kteří se procházejí kolem oploceného boubínského jádra po turistických cestách i naučné stezce. Nedá se předvídat, kdy se souše vyvrátí nebo zlomí.

Lesy ČR proto v březnu požádaly Správu národního parku Šumava o návrh řešení. „Nabízí se tři varianty. Buď úplné uzavření okolí jádra pralesa, nebo uzavření pouze části modré trasy, kde se zvýšil počet nebezpečných souší, nebo požádat o výjimku na kácení v lesích mimo původní bezzásahový prales,“ řekla Silvie Havlátková, náměstkyně ředitele Správy NP Šumava. O kácení souší v této oblasti se ale jednalo už v roce 2016, kdy Správa žádost Lesů ČR zamítla.

Kácení v jádrové části pralesa, které by se nabízelo jako rychlejší řešení, není povoleno kvůli významu lokality. „Je to poslední zbytek pralesovitých lesů na území České republiky a jeden z posledních zbytků ve střední Evropě,“ uvedla náměstkyně ředitele šumavského národního parku Silvie Havlátková.

„Zpracování několika souší by bezpečnost stejně nezajistilo. Z jádra Boubína by mohly kdykoli na stezky dopadnout stovky dalších suchých stromů, a ty v bezzásahovém území pokácet nelze,“ uvedl Miloš Juha, ředitel Lesního závodu Boubín.

Podle posledního monitoringu jde o čtyři stovky uschlých stromů. Na žádost Lesů ČR, které jsou správcem území, vydal zákaz vimperský městský úřad. Omezení pohybu bude zřejmě trvat do doby, než stromy samovolně popadají.

„Budeme čekat, než se nám bude jevit, že počet nebezpečných souší se snížil natolik, že riziko pro turisty už není vysoké,“ řekl ředitel Lesního závodu Boubín Lesů ČR Miloš Juha. Dodal, že samovolný rozpad suchých stromů může trvat až deset let.

Uzavírka se týká modré a zelené turistické trasy směrem k Boubínskému jezírku a okol něj. Od 14. dubna je konkrétně zakázáno vstupovat po modré a zelené turistické trase od rozcestí Amortovka směrem k Boubínskému jezírku, dále po modré trase od rozcestí Lukenské, Knížecí a Horní dlouhohřbetní cesty a po zelené trase vedoucí od loveckého zámečku směrem k rozcestníku Boubínský prales – severozápad.

„Pro návštěvníky je uzavření tras nepříjemné. Musíme ale respektovat stanovisko související s ochranou území i bezzásahový režim, který vylučuje kácení souší,“ řekl Juha.

„Je to velká škoda, protože Boubínský prales láká pravidelně velké množství turistů. V sezoně jich tudy projdou stovky za den. A myslím si, že uzavírka velkou část turistů od návštěvy Boubína odradí,“ uvedl za jihočeský Klub českých turistů Karel Markvart.

Pád stromu v Boubínském pralese si v minulosti vyžádal jednu oběť. V roce 2004 se na boubínskou centrální stezku zřítila souše. Zasáhla ženu, která vedla za ruku malou dcerku. Dítěti se nic nestalo, ale ženě hrot zlomené větve propíchl hrudník a zemřela.

Bezzásahová plocha na území rezervace šumavského Boubínského pralesa na Prachaticku se od roku 2020 rozšířila zhruba o 55 hektarů. Dosáhla tak výměry 139 hektarů. Rozhodl o tom šumavský národní park, který tím chce ponechat větší rozlohu pralesa pro samovolný vývoj. Boubínský prales je třetí nejstarší přírodní rezervace v České republice. Vyhlášena byla v roce 1858. Boubínský prales tvoří kombinace buku, smrku a jedlí a je nejzachovalejším zbytkem původních rozsáhlých šumavských smíšených horských lesů.

Podle TZ LČR a ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+8 # Přemek 2022-04-20 08:01
Zelení parazité z NP Šumava řádí a vymýšlí,když to půjde jako v NP Šumava,nebude se na Boubíně na co koukat.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3521

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3235

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2959

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zobrazení: 2349

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2326

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1893

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě