logo Silvarium tisk

Proc pusobí malý brouk tak velké problémy? A co je pro prežití našich lesu zcela zásadní? Duležité souvislosti nám osvetlí profesor Jakub Hruška, prírodovedec, který se zabývá ochranou prírody a pécí o les v teorii i praxi.

* Houbaři v některých oblastech místo krásného lesa, který znali, nacházejí holiny. Proč nás kůrovcová kalamita tak trápí? A dalo se jí zabránit?

Já bych to nenazýval kalamita. Kalamita je něco, co na nás padne z čistého nebe, co nemůžeme ovlivnit. S kůrovcem se to ale má jinak. Na Vysočině padly celé rozsáhlé lesy a lidé se zlobí na kůrovce. Ale my jsme mu vytvořili ideální podmínky pro velkou gradaci, která pak musela zákonitě přijít. Často se má za to, že lesníci něco zanedbali, že měli zasáhnout včas. Jenže rozsáhlé smrkové monokultury v současném stavu klimatu nebylo a není možné žádným lidským zásahem ochránit. To, co platilo v 19. století, už dnes neplatí.

 

Celý článek najdete v Receptáři.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě