Přednášky, diskuse, promítání dokumentů zaměřených na klimatickou problematiku nebo výměnu oblečení nabídne pražská akce Klimatýden, pořádaná studentským spolkem Mater Nostra na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Vstup je zdarma. Organizátoři chtějí zvýšit povědomí o naléhavosti klimatických problémů a podpořit aktivní zapojení veřejnosti a právníků. Klimatýden potrvá do pátku 15. listopadu. Fakulta o tom informovala v tiskové zprávě.
„Věnujeme se lidskoprávním a environmentálním otázkám a šířením osvěty o klimatických tématech chceme inspirovat k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí,“ uvedla Veronika Králová, spoluzakladatelka spolku Mater Nostra a ambasadorka Evropského Klimatického paktu.
Program Klimatýdne zahájí dnes děkan právnické fakulty Radim Boháč a vedoucí katedry práva životního prostředí Vojtěch Stejskal. Úvodní panelová diskuse s názvem Ženy, klima a právo propojí problematiku genderové rovnosti a klimatické spravedlnosti. V této diskusi vystoupí také bývalá ombudsmanka a nositelka státního vyznamenání Anna Šabatová, která se aktivně věnuje lidským právům.
Další součástí programu je úterní debata „Zelený samet: Environmentální příčiny sametové revoluce“, doplněná o promítání krátkého filmu Jana Svěráka Ropáci, jenž v roce 1988 získal studentského Oscara.
Ve středu se návštěvníci mohou těšit na diskusi s názvem Generace Změna: Cesta k systémové transformaci? o individuální a kolektivní odpovědnosti za udržitelnost a o roli mladé generace ve snaze o systémové změny. Vystoupí například influencerka Rozárie Haškovcová, ambasadorka Evropského klimatického paktu, která přináší pohledy mladé generace na klimatické výzvy a praktické cesty k jejich řešení.
Program nabídne také promítání dokumentu Po nás potopa od kanadské novinářky Naomi Kleinové, který se kriticky zaměřuje na vliv nadnárodních korporací na životní prostředí a jejich neochotu nést důsledky za ekologickou devastaci.
Vedle vzdělávacích aktivit se organizátoři zaměřili i na praktické kroky k udržitelnosti, například čtvrteční swap umožní návštěvníkům vyměnit si oblečení a další předměty a snížit tak vlastní ekologickou stopu. Celý program akce je k dispozici na webu.
Spolek MaterNostra je kolektiv studentek a studentů, jejichž společným cílem je vytvářet bezpečné, otevřené, inkluzivní a solidární prostředí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.
ČTK