Nařízení nazvané „Osvobození našich lesů“ ukládá federálním agenturám, aby urychlily a rozšířily domácí produkci dříví a řeziva. Příkaz nařizuje, aby Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zemědělství, Úřad pro správu půdy a Lesní služba USA vypracovaly nové směrnice, které zvýší těžbu dříví a zároveň zajistí dodržování zákonů na ochranu životního prostředí. Úředníci tvrdí, že tyto kroky nejen zvýší nabídku, ale také sníží riziko požárů a zlepší životní prostředí volně žijících živočichů.
Současně memorandum nařizuje ministru obchodu Howardu Lutnickovi, aby zahájil šetření podle oddílu 232 zákona o posílení obchodu z roku 1962 ohledně dopadu dovozu dříví na národní bezpečnost. Trump dlouhodobě tvrdí, že zahraniční dotace, zejména z Kanady, Brazílie a Německa, znevýhodňují americké pily a dřevaře v konkurenčním boji.
Čtěte také: Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců
Obchodní napětí
Kanada, která je největším dodavatelem dříví do USA, by mohla v důsledku šetření čelit dalším clům. Na dovoz kanadského řeziva se již vztahuje 14,5% clo, ale Trump připustil možnost zvýšení dovozních cel na 25 %. V roce 2023 USA dovezly přibližně 964 tis. m³ řeziva z měkkého dřeva, přičemž více než 793 tis. m³ pocházelo z Kanady. Dalšími největšími dodavateli byly Německo a Švédsko, které dohromady přispěly necelými 99 tis. m³.
Spor o dovoz řeziva je dlouhodobý a američtí výrobci dřeva tvrdí, že kanadská politika - zejména praxe těžby dřeva z půdy patřící Koruně (ve vlastnictví vlády Kanady nebo jednotlivých provincií) za státem stanovené paušální sazby - představuje nespravedlivé subvence. Kanada tato tvrzení důsledně odmítá a namítá, že americké dřevařské odvětví těží z vlastních federálních podpůrných programů.
Článek v originále najdete zde.
Reakce průmyslu
Reakce průmyslu na Trumpovy kroky byly smíšené. Derek Nighbor, prezident Kanadské asociace lesních produktů, varoval, že vyšší cla zvýší náklady amerických spotřebitelů a poškodí pracovníky na obou stranách hranice. Naopak Andrew Miller, předseda Koalice dřevařských podniků USA, tento krok chválil. „Nekalé obchodní praktiky Kanady poškozují americké pracovníky a podniky,“ prohlásil. „Tato opatření jsou nezbytná k vyrovnání podmínek.“
Federální úřady musí do 30 dnů předložit návrhy na zvýšení produkce dříví, zatímco Ministerstvo obchodu má 270 dní na dokončení šetření. Trump tak dále posiluje domácí průmysl a zpřísňuje obchodní politiku, což může vyvolat další napětí na globálním trhu.
Podle globalwoodmarketsinfo.com, red.
Komentáře
https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/2025/03/addressing-the-threat-to-national-security-from-imports-of-timber-lumber/
Celá úvaha vychází z tohodle :
" Spojené státy mají bohaté zdroje dřeva. Současný průmysl jehličnatého řeziva ve Spojených státech má praktickou výrobní kapacitu k tomu, aby zajistil 95 procent spotřeby jehličnatého dřeva ve Spojených státech v roce 2024. Od roku 2016 jsou však Spojené státy čistým dovozcem řeziva "
Což je úvaha někoho, kdo ví o dřevě maprostý h....
USA mají dostatek DG - která je ale pro běžnou výstavbu drahá. Používají i několik vzácných jehličnanů, které jsou ještě dražší.
Smrk prakticky všechen dováží ze Skandinávie.
Mají žlutou borovici - kterou ale považují za stejný šunt, jako my v Evropě - přes nízkou cenu se moc neprodává a tak ve velkém vyváží kulatinu - do východní a jižní Asie. Čínský import se právě úplně zastavil / cle USA / z důvodu "napadení hmyzem".
Pak mají mrak listí - ale minimum bílího dubu - ten dováží z Evropy - a naopak červený a jasan vyváží do Asie za babku nebo v peletách do Dánských elektráren.
Bříza ve státech neroste - takže veškerá překližka se dováží - hádejte odkud ?
Ve velkém dováží i buk od Polmeyera - ten může mít velký problémy se cly.
Takže po pár měsících vyměknou, nebo začnou pálit cihly.
https://woodcentral.com.au/its-total-chaos-trumps-tariffs-send-lumber-prices-to-covid-highs/
" Německo, Švédsko, Brazílie a dokonce i Chile by mohly být velkými vítězi z Trumpových cel na kanadské dřevo, alespoň v krátkodobém horizontu , protože stavitelé pociťují plnou váhu cel na rostoucí ceny.
Dochází k tomu poté, co ceny řeziva v USA včera dosáhly 30měsíčního maxima , což je nejvyšší úroveň od vrcholu pandemie, a vzrostly na 682 dolarů za tisíc stop desky. Ceny na místě za smrko-borovo-jedlové desky – používané ke stavbě domů – a jižní žluté borovice, náhrady za smrko-borovo-jedli ve venkovních aplikacích , také vzrostly na nejvyšší úroveň za více než rok. "
Mimochodem oregonská asociace v lesnictví píše, že sice povolili vyšší těžbu na státním majetku - ale je to přesílené dříví, na které není kapacita pořezu - která už 30 let řeže jen plantážní douglasku.
https://alaskapublic.org/news/alaska-desk/2025-03-14/an-alaska-logging-site-is-an-early-casualty-of-trumps-trade-war-with-china
" Kanadská dřevařská společnost Transpac Group 13. března potvrdila, že s okamžitou platností z velké části uzavírá svůj závod na ostrově Afognak poblíž Kodiaku. Zástupci společnosti tvrdí, že je to proto, že na začátku tohoto měsíce Čína zastavila dovoz americké kulatiny v reakci na cla, která prezident Donald Trump uvalil na čínské zboží.
Charles Kim je CEO společnosti Transpac. Říká, že společnost posílá většinu svých zaměstnanců domů, protože nemůže najít nové zákazníky, přestože se snaží přesměrovat své produkty do jiných zemí, včetně Indie.
"Od oznámení jsme se velmi snažili," řekla Kim. "A to všechno selhalo."