logo Silvarium tisk

Dopady změn klimatu ovlivňují hospodaření v dubových lesích, tvrdí vědci

Vývoj klimatu, projevující se častějšími výkyvy v rozložení srážek i zvyšováním průměrných teplot vzduchu, vede k oslabování odolnosti lesních dřevin a zhoršování zdravotního stavu lesních porostů až jejich rozpadu. Ve střední Evropě je tento vliv nejvíce patrný na vývoji kalamitní situace smrku ztepilého. Pokles vitality je však patrný i u řady dalších hospodářsky významných dřevin, jako jsou borovice lesní a duby (zejména dub zimní).


Kvalitní porost dubu zimního s bohatým přirozeným zmlazením.

Dub (spolu letní i zimní) je druhou nejrozšířenější listnatou dřevinou České republiky, její redukovaná plocha dosahuje 7,4 % výměry lesů, což znamená přibližně 192 tis. ha. Představuje 6,8 % zásoby dříví, tj. 58,7 mil. m3.

Problematiku současného pěstování dubu zimního zpracovali vědci z VÚLHM, v. v. i., Výzkumné stanice Opočno, v certifikované metodice „Postupy hospodaření v porostech dubu zimního pro zmírnění nepříznivých dopadů klimatické změny“.

Cílem metodiky je poskytnout rámcová doporučení pro pěstování dubu zimního v probíhajícím období změny klimatu, které je provázeno zvýšenou nepravidelností v distribuci srážek a postupným nárůstem průměrných teplot vzduchu. Jsou zde popsány postupy směřující k optimálnímu využití potenciálu této dřeviny.


Při souladu stavu populace spárkaté zvěře s úživností lesa je možné plně využít potenciál přirozené obnovy; okrajová seč s kontrolní oplocenkou.

Postupy jsou zpracovány ve formě rámcových směrnic hospodaření pro porostní typy DB běžné kvality a DB kvalitní, spadající do podsouborů cílových hospodářských souborů (PCHS), ve kterých je doporučované zastoupení dubu zimního v cílové druhové skladbě minimálně 20 %.

Specifickým cílem metodiky je zvýšení předpokladu úspěšného dopěstování dubu zimního na těchto pro něj vhodných stanovištích. Metodika zároveň vymezuje stanovištní podmínky, v kterých není možné dub zimní nahradit dubem letním; na ostatních stanovištích je pak uplatnitelná pro oba tyto druhy.


Výchovné zásahy v dubu se provádějí negativním výběrem v úrovni, v závislosti na stanovišti se až v pozdějším věku (nejčastěji při výšce 16 m) přejde k pozitivnímu výběru a uvolňování cílových stromů.

Nejdůležitější poznatky

  • Zhoršování zdravotního stavu se týká zejména starých porostů (nad 60 let); u starších porostů je mírně lepší zdravotní stav ve směsích než v monokulturách; horší zdravotní stav měly porosty na slunných expozicích, zvláště na svazích s vyšším sklonem, zejména na kyselých stanovištích.
  • Pařeziny jsou vůči suchu odolnější.
  • Menší rozvoj kořenů měly porosty dubu na bohatších stanovištích. Ve směsi dubu s borovicí i s bukem došlo ke zvýšení objemového přírůstu a větší odolnosti dubu proti suchu, přestože kořeny dubu prorůstají do menších hloubek než v monokulturách.
  • Lepší zdravotní stav vykazovaly úrovňové stromy. U výchovných zásahů lze počítat pouze s krátkodobým efektem navýšení podkorunových srážek i zlepšení zdravotního stavu, tj. do opětovného obnovení korunového zápoje korun či rozvoje keřového patra.
  • Jedinci s ochmetem a epikormy mají vyšší defoliaci. Z hlediska napadení ochmetem jsou rizikové staré stejnorodé porosty v rovinatých terénech nebo porosty na mírném svahu.

 
Vlevo – při vnášení dubů do porostů lze uplatnit i obnovu síjí, úspěšná misková síje na plochu připravenou štěpkováním a orbou; vpravo – zvýšené teploty a nepravidelnost srážek posledních let způsobují oslabení dřevin včetně dubů; pokles olistění a náchylnost k poškození biotickými činiteli narůstá s věkem porostů.

Doporučení

  • Při obnovních zásazích přednostně odstraňovat jedince napadené ochmetem.
  • U nárostů o vysoké hustotě provádět čistku schematickým výběrem při horní výšce 1–2 m na 10 až 14 tis. jedinců na 1 ha.
  • U kvalitních pařezin na sušších stanovištích tento tvar lesa (nízký les) ponechávat.  

Uplatňování postupů doporučovaných v metodice by mělo přispět k optimalizaci využití, obnovy a výchovy porostů dubu zimního, a tím ke zvýšení bezpečnosti a částečně i kvality produkce při současném plnění dalších funkcí lesa. Zároveň se dá předpokládat pokles podílu nahodilých těžeb a dílčí zlepšení hodnotové produkce. To může vést k úsporám nákladů a následnému navýšení výnosů z lesa v řádu desítek tisíc korun na hektar těchto porostů.

Metodika Postupy hospodaření v porostech dubu zimního pro zmírnění nepříznivých dopadů klimatické změny je ke stažení ZDE.

Podle TZ VÚLHM, red.
Ilustrační foto: archiv VÚLHM
 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Komentáře  

+3 # schutzmeister@iex.cz 2025-03-06 11:37
" V podmínkách 5. LVS
dub zimní dobře roste pouze na místech s vyšším teplotním a světelným požitkem
(okraje porostů, průseků, cest), kde je schopen se také přirozeně zmladit. Proto
nelze již z principu na stanovištích 5. LVS s výraznějším podílem dubu počítat "

Dub roste málokde nad 20% podílu dobře. Je to klasickej strom do směsi.
Ve vyšších LVS určitě do 6 stupně roste líp, jak na nižším suchém a kyselém - v příměsi SM,JD,BK má jedinou podmínku - dostatek místa, už vcelku záhy. Pak roste jako fík i mezi samejma smrčkama, zdánlivě beze světla - potřebuje jen svojí "díru", kterou budete včas zvětšovat.
Kdo pěstuje dub na peníze a ne na palivo, vystačí s nízkým podílem ve výsadbě a v pohodě ho může sázet do nějakých 900m.n.m.
Netrpí tam grafiozou ani ochmetem, na svahu ani nenamrzá, jen v mrazový kotlině, ale většinou to rozdejchá.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zobrazení: 6919

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně...

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

Zobrazení: 6135

Nejčastější dřevinou, která přirozeně obsazuje místa vzniklá po narušení smrkových porostů na většině stanovišť střední Evropy...

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Zobrazení: 2779

Americký prezident Donald Trump ve středu 19. února oznámil, že se Spojené státy chystají zavést novou...

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Zobrazení: 2397

Němečtí vlastníci lesů se snaží posílit své zájmy v Evropské unii. Za tímto účelem založili počátkem...

Pilu Javořice v obci Ptení zasáhl rozsáhlý požár. Škody budou v desítkách milionů korun

Pilu Javořice v obci Ptení zasáhl rozsáhlý požár. Škody budou v desítkách milionů korun

Zobrazení: 1916

Halu pily Javořice v obci Ptení na Prostějovsku v sobotu před polednem zasáhl rozsáhlý požár. Uvádí to...

Dopad nově zavedených cel na klíčové dodavatele dříví do USA

Dopad nově zavedených cel na klíčové dodavatele dříví do USA

Zobrazení: 1776

Dne 2. dubna 2025 oznámil americký prezident Donald Trump zavedení cel označovaných jako „Den osvobození“, která...

Poslední komentáře

Anketa

Dotknou se Vás vládní opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky do ČR?

Naši partneři

Lesy ČR VLS Národní lesnický institut ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě