Pavel Baroch
Plzeň (od našeho spolupracovníka) - Policejní zásah proti demonstrantům u Ptačího potoka na Šumavě v létě 2011 byl sice podle pravomocného soudního rozsudku nelegální, plzeňský krajský policejní ředitel Jaromír Kníže, který zákrok nařídil, za to ale nebude svými nadřízenými nijak potrestán.
Policejní prezidium se za plukovníka Knížete postavilo. Navzdory rozsudku plzeňského krajského soudu tvrdí, že se ničeho nedopustil.
"K potrestání ředitele Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje nebyl důvod, neboť v jeho jednání nebylo zjištěno žádné pochybení," odpovědělo na dotaz Aktuálně.cz Policejní prezidium ČR.
Kasační stížnost
Se soudním verdiktem se nemíní smířit ani krajská policie v Plzni a podala proti němu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Správní soud se přitom kauzou už jednou zabýval a vyžádal si pouze podrobnější zdůvodnění rozsudku krajského soudu.
K nové stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu policie podrobnější informace nezveřejnila.
"Nejvyššímu správnímu soudu byla podána v zákonné lhůtě kasační stížnost. Čekáme na následné rozhodnutí soudu, proto naše stanoviska k obsahu stížnosti v současné době blíže nekonkretizujeme," sdělila Aktuálně.cz plzeňská policejní mluvčí Jana Tomková.
Minimálně do doby, než o kasační stížnosti správní soud rozhodne, rozsudek krajského soudu platí. Ten se přitom jednoznačně postavil na stranu demonstrantů, kteří se v srpnu 2011 snažili vlastními těly zamezit kácení kůrovcových smrků u Ptačího potoka. Mimochodem: i kácení označil soud za nezákonné.
Zákrok "nejhorším možným způsobem"
"Občanská sdružení na ochranu přírody byla zcela zbavena možnosti chránit zájmy ochrany přírody v době před přistoupením k těžbě dřeva. Za této situace se nelze vůbec divit tomu, že jako poslední možnost, jak zabránit zvůli správních orgánů, bylo zvoleno vyhlášení blokády nezákonné těžby," konstatoval soud.
"Odpůrce (policie) musel nebo alespoň měl vědět, že svým zákrokem poskytuje ochranu nezákonné těžbě na území národního parku, a to v demokratickém právním státě tím nejhorším možným způsobem, násilným zásahem proti demonstrantům," dodal soud.
Mojmír Vlašín, tehdejší mluvčí blokády lesa u Ptačího potoka a předkladatel žaloby, uvedl, že v létě 2011 podával policii několik oznámení na nezákonnost těžby - marně.
Podle Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha, který se šumavskými lesy zabývá dlouhodobě, by měl plzeňský krajský policejní ředitel Jaromír Kníže za rozkaz k nezákonnému zákroku na Šumavě rezignovat.
Prohlédněte si, jak probíhal zásah proti blokádě na Šumavě
Kníže mlčí
Aktuálně.cz požádalo o vyjádření i ředitele Knížete, ale ten ani po opakování prosby na otázky zaslané e-mailem neodpověděl. Redakce se ho ptala na to, proč zásah nařídil, jak hodnotí rozsudek krajského soudu o nezákonnosti tohoto zásahu a jakou zkušenost si z tohoto případu vzal.
"Opětovně jsme reagovali na vaši žádost, ale bohužel je nutné konstatovat, že byl pan ředitel v posledních dnech služebně mimo pracoviště a v současné době je plně vytížen plněním služebních záležitostí," reagovala pouze ředitelova mluvčí Tomková.
Jaromír Kníže není pro nevládní organizace neznámým, anonymním policejním důstojníkem. Ještě před tím, než se stal krajským šéfem, řídil v roce 2005 policejní zásah proti účastníkům CzechTeku v Mlýnci na Tachovsku.
Policisté tehdy rozehnali technoparty neobyčejně tvrdě a zranili desítky lidí. Někdejší ombudsman Otakar Motejl označil zásah za nepřiměřený.
Aktuálně.cz se podrobně věnovalo osudu jedné z účastnic, kterou udeřil policista obuškem tak silně, že jí zlomil žebro, které ji pak propíchlo plíci. Dívce by bez rychlé pomoci hrozila smrt.
Inspekce ministra vnitra ale konstatovala, že se konkrétního viníka nepodařilo vypátrat a tento závěr potvrdila i státní zástupkyně.