Ondřej Stratilík
PRAHA Skutečným ministrem obrany sice Jan Hamáček s největší pravděpodobností nebude, přesto se jeho myšlenka objevila v branné části koaliční smlouvy nové vlády.
Jak zjistily LN, je to právě ministr obrany ve stínové vládě ČSSD Hamáček, kdo do materiálu protlačil odrážku o opětovném posouzení optimalizace českých vojenských újezdů. „Cílem je věc kompletně posoudit. Ta diskuse nebyla dostatečně důkladná,” vysvětluje Jan Hamáček, dnes už předseda Poslanecké sněmovny.
I když tvrdí, že nechce nijak předjímat výsledek, z jeho dřívějších vyjádření je zřejmé, že stejně jako středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) by nejradši nechal Brdy vojsku. A místo nich „obětoval” jihočeské Boletice. Ostatně za takovou myšlenku bojuje další sociálnědemokratický politik – šéf jihočeského kraje Jiří Zimola.
„Předložil jsem to na jednání vlády v demisi s hejtmany. Jsem přesvědčen, že na rozdíl od Brd by převedení Vojenského újezdu Boletice pod civilní správu bylo správným krokem. Zdejší zachovalá příroda v blízkosti Národního parku Šumava by mohla pomoci rozvoji turistiky a zdejším obyvatelům přinést lepší životní podmínky,” odhaduje Zimola.
Zlom: obce souhlasí s členěním Na takové debaty však vedení ministerstva obrany ani armády nehledí. Dál se soustředí na vyčištění Brd od munice. Úředníci zase připravili potřebný zákon pro zpřístupnění oblasti, který před několika týdny projednala vláda v demisi. A včera odpoledne se zástupci resortu a dotčených obcí z Plzeňského i Středočeského kraje sešli ve Strašicích. Podle místního starosty a iniciátora setkání Jiřího Hahnera šlo hlavně o to, aby si obě strany vyměnily názory.
„Vysvětlili jsme tam některé dezinformace. Třeba to, proč jsme se rozhodli opustit Brdy, a ne Boletice,” přibližuje Vladimír Kazatel, předseda ministerské komise pro optimalizaci vojenských újezdů.
I tak ve středu k jednomu přelomu došlo. Zástupci středočeských radnic dlouho trvali na tom, že pokud se újezd zruší, má celé území připadnout do středních Čech. Tuhle variantu ale odmítala obrana i Plzeň, které chtěly rozdělení podle katastrů jednotlivých vesnic. „Zástupci středočeských obcí sice se zrušením stále nesouhlasí, pokud k němu ale dojde, jsou pro katastrální členění,” zrekapituloval Jiří Hahner.