logo Silvarium tisk

BOŽENA ŠOPEJSTALOVÁ        

Rokycansko – Jaro si letos nebývale pospíšilo, a tak i lesní práce už jsou v plném proudu. Hospodáři spěchají, pohání je pomyslný bič v podobě sucha.

„Je ohromné, proto práce běží naplno. Potřebujeme dostat sazenice do půdy co nejdříve, ale i tak už využíváme poslední zbytky vláhy,” konstatoval šéf Lesů města Rokycan Stanislav Suda. Ze tří místních polesí – Čilina, Cháchov a Žďár – jsou na tom nejlépe v posledně uvedeném. Na Žďáru už mají téměř zalesněno. Ani v odloučeném polesí Sedliště u Nepomuka ale dění nestagnuje, plán výsadby by tam měl být splněný příští týden. Kmenové zaměstnance teď v jejich snažení posílili i lidé z pily. Ovšem ani to nestačí, a tak zhruba čtyřicítce zmíněných pracovníků pomáhají i sezónní dělníci a brigádníci.

„Začali jsme se sázením o pět týdnů dříve než vloni, vlastně už koncem února. Dohromady máme v plánu zalesnit asi třicet hektarů půdy a vpravit do ní přibližně dvě stě tisíc sazenic. Dělá se i o víkendech a modlíme se skoro, aby začalo pršet,” uvedl Suda.

Upřesnil také, že z celkového počtu sazenic asi čtvrtina připadá na listnáče. Z jehličnanů sázejí jedle, borovice a smrky, jejichž podíl je největší, asi dvoutřetinový. „Necháváme si je ale nakonec, protože nejvíce vydrží,” objasnil šéf lesáků.

Kromě sázení se v polesí Žďár pustili i do školkování semenáčků, z nichž si postupně pěstují sadbu pro příští roky. Většinou tato práce připadá až na květen, kvůli velkému suchu ale i s ní Rokycanští pospíchají.

„Vodu bychom hlavně potřebovali,” zdůraznil i vedoucí Šternberské lesní správy na Radnicku Václav Suda. „Namáčíme kořeny do absorbčního materiálu Agrisorbu, aby rychle nevysychaly kořeny. Váže totiž vodu. Trochu v nynější situaci pomůže, ale všechno nevyřeší,” posteskl si.

Teď sázejí po celém polesí. Jelikož kalamita se jim vloni naštěstí vyhnula, nemusí zacelovat holiny. Duby a většinu buků už mají v zemi od podzimu, některé další ovšem ještě doplňují. Hlavně se však věnují jehličnanům, a to jedlím, borovicím a smrkům.

Lesní správa Jeromme Colloredo Mannsfelda, Zbiroh, zalesňuje rovněž. Jednak po celém polesí, ale kromě toho má tato činnost letos i jednu prioritu. „Hlavní podíl připadá na kalamitní holiny, kde stromy vloni zničila vichřice. Zejména kolem Těškova, Lhoty a Volduch. Popadaly tam tisíce kubíků dřeva. Bylo třeba je hned zpracovat a za těžbou okamžitě uklidit klest a zároveň připravit prostory na zalesňování. Představovalo to spoustu práce, ale novou výsadbu přesto nezbrzdila,” informoval spokojeně pěstební inspektor Jan Ineman.

Nejvíce sázejí smrků, ale ve skladbě dřevin mají svůj podíl i borovice, jedle, douglasky, buky, duby a olše. S výsadbou většiny listnáčů se přitom vypořádali už na podzim. S jarním sázením začali Colloredští prvního března a do země na 116 hektarech plánují dostat asi 500 tisíc sazenic. „Někteří hajní tak musí oproti loňsku zalesnit třeba i čtyři až pětkrát větší plochu. Počasí je hezké pro lidi, pro tuto činnost ale zrovna moc ne. Do druhé dubnové dekády bychom chtěli být s touto činností hotoví,” dodal Ineman.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě