Josef Kořínek
Registr poradců je zřízen Ministerstvem zemědělství České republiky. Jeho vedením je pověřen Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) – jako správce registru a metodický a kontrolní orgán poradenství.
V rámci platnosti nové směrnice Ministerstva zemědělství č. j. 214610/2012-MZE-17013 o akreditaci poradců a jejich vedení v registru poradců akreditovaných Ministerstvem zemědělství (navazující na dosavadní systém akreditace poradců) zajišťuje ÚZEI jako správce registru.
V něm jsou vedeni akreditovaní poradci.
Vedení a vzdělavání poradců
Vedení poradců v registru je spojené s pravidelným vzděláváním a zvyšováním odborné způsobilosti poradců. Oddělení poradenství a vzdělávání každý rok pro poradce připravuje semináře na aktuální témata.
V letošním roce byli všichni poradci proškoleni k problematice přizpůsobování se klimatické změně.
Problematika přizpůsobování a zmírňování dopadů klimatické změny je definována jako prioritní pro budoucí období, dalším cílem vzdělávání je udržet biologickou rozmanitost, zvýšit ochranu vod a půdy, připravit systém hlášení chorob zvířat a rostlin.
Pomocí inovativních postupů naplňovat jeden nebo více povinných požadavků na hospodaření a/nebo norem dobrého zemědělského a environmentálního stavu.
Příprava poradců pro vlastníky lesů zahrnuje minimálně příslušné povinnosti podle směrnic 92/43/EHS, 2009/147/ES a 2000/60/ES a rovněž zahrnuje záležitosti spojené s hospodářským a environmentálním profilem lesnických podniků.
Poradce vedené v registru již více než sedm let pravidelně vzděláváme v nové legislativě, vysvětlujeme na příkladech, jak postupovat v případě nalezených neshod s legislativními požadavky a poradci dostávají doporučení, jak tyto situace v zemědělském podniku řešit. Semináře organizujeme ve spolupráci s výzkumnými ústavy, na kterých přednášejí největší kapacity v oboru. Součástí těchto akcí jsou praktické ukázky dobrých příkladů praxe.
Poslední kurz byl pořádaný ve spolupráci s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) – jednalo se o dvoudenní akci zaměřenou na udržení organické hmoty v půdě.
První den probíhala teoretické výuka, kde se poradci naučili počítat bilanci organické půdy. Na semináři se naučili navrhnout protierozní osevní postupy a své návrhy ihned ověřili výpočtem a zpětně korigovali osevní postup.
Dále je pro poradce na základě informací o vzdělávacích akcích připraveno od začátku letošního roku 169 poradenských akcí se zaměřením na odbornou problematiku. Některé problematiky jsou zpracovány do e-learnigových kurzů a metodik.
E-learningové kurzy v ÚZEI jsou vytvářeny pro zemědělské poradce, učitele odborných předmětů na SOŠ připravujících žáky pro profese uplatnitelné v resortu zemědělství, pro pracovníky místních akčních skupin a případně pro pracovníky veřejné správy.
Jedná se např. o e-learnigový kurz Zásady správné zemědělské praxe, Zásady welfare v chovu drůbeže, Zásady welfare a nové standardy EU v chovu skotu, Metodika poradenské práce.
LMS eDoceo je systém, který umožňuje vytváření e-learningových kurzů bez nákladného technického i softwarového vybavení.
Informovanost poradců
Pro informovanost poradců jsou zřízeny webové stránky. Ty jsou přístupné pro všechny, komu informace na webu pomůže při podnikání. Na stránky www.agroporadenstvi.cz bylo vloženo 109 příspěvků, které shlédlo 324 972 uživatelů internetu. Dále spravujeme stránky www.infovenkov.cz, kam bylo vloženo 233 příspěvků. Ty navštívilo 159 244 uživatelů internetu za devět měsíců roku 2013.
Zemědělcům a poradcům ÚZEI poskytuje informace od obecných až po konkrétní metodiky. Na dalším webu ÚZEI je možné najít informace z výběrového šetření hospodářských výsledků zemědělských podniků v síti Zemědělské účetní datové síti FADN v České republice (FADN CZ).
Kontaktní pracoviště FADN v Ústavu zemědělské ekonomiky a informací je pověřeno Ministerstvem zemědělství ČR provozovat síť, která od svého založení v roce 1965 nařízením Rady EHS č. 79/56 sehrává roli hlavního informačního zdroje Evropské komise o reálné ekonomické situaci zemědělských podniků.
Účelem šetření je poskytnout odborné a podnikatelské veřejnosti detailní údaje a výsledky tohoto šetření uspořádané z různých hledisek, umožňujících komparace hospodářských výsledků podnikatelských subjektů v zemědělství v odlišných přírodních podmínkách, u podniků různých právních forem, velikosti a různého výrobního zaměření.
Příprava poradců může navázat na systém akreditace, který byl zaveden již před deseti lety. Akreditace a pravidelné školení nahradilo pouhý seznam odborníků (500 osob), kteří nabízeli své odborné služby.
Se vstupem ČR do EU a využitím podporovaného poradenství z Programu rozvoje venkova (PRV) bylo nutné prokázat kromě odborných znalostí zemědělské problematiky také znalost pravidel zaváděného systému cross compliance (CC). Sítem prověření znalostí prošlo asi 300 poradců.
Počet poradců se ustálil na 260 poradcích s různým zaměřením odborných znalostí. Tito poradci jsou proškoleni v CC a jsou seznamováni se změnami předpisů, které mají přímý vliv na zemědělské podnikání.
Na konci programu rozvoje venkova v jednotlivých kolech využije jejich služby okolo 1200 podniků na výzvu PRV. Pro udržení kvality a znalostí poradců došlo ke spolupráci se zemědělskými univerzitami v oblasti prověřování znalostí budoucích poradců. Správce registru reagoval na připomínky SZIF a zvýšil množství provedených kontrol u poradců a na vzdělávacích akcích. U poradce je kontrolována evidence poradenské činnosti, kterou vedou v deníku, smlouvy a výstupy z poradenské činnosti.
V loňském roce správce registru zařadil i kontroly na místě, kdy se pracovníci pověření kontrolou zúčastní spolu s poradcem poradenské práce přímo u klienta.
U zemědělského podnikatele posuzují způsob provedení poradenské služby a ptají se na spokojenost s poradcem. Také získávají zpětnou vazbu na vzdělávání a poradenství.
Kontroly poradců
ÚZEI každý rok zkontroluje okolo 10 % poradců v místě jejich podnikání a také přímo u klienta.
Správce registru se na žádné z kontrol nesetkal s porušením etického kodexu a klienti vyjádřili spokojenost s poradcem. Mezi zemědělcem a poradcem funguje dlouhodobá spolupráce a spokojenost.
Ve všech kontrolovaných případech jsou zemědělci připraveni na všechny druhy kontrol. Poradci u zemědělce zkontrolují shodu s legislativními požadavky. Upozorňují na změny v zákonech a dávají návrhy, jak změnám nejlépe vyhovět.
Kontroly na místě u zemědělce reagují na zvýšení počtu poskytovaných poradenských služeb (z 1100 v roce 2008 na necelé dva tisíce v roce 2013) a připomínek SZIF na kvalitu poradenské práce. Správce registru v kontrolách bude pokračovat. Při kontrolách lesnických poradců správce registru úzce spolupracuje s odborníky z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL), kteří jsou přítomni na kontrolách.
Na těchto kontrolách se správce registru dozvídá připomínky k zemědělské prvovýrobě a jejich vyhodnocení jako zpětnou vazbu přenáší zpět poradcům, aby mohli své poradenství korigovat na základě připomínek přímo od uživatelů služby.
Z nastaveného trendu vzdělávání akreditovaných poradců ÚZEI neustoupí. I nadále v registru zůstanou jen aktivní a odborně zdatní poradci připravení řešit problematiku CC a další povinnosti vyplývající z legislativy.
Právě takto připravený registr s pravidelně školenými poradci a kvalifikovanými zaměstnanci poradenských služeb se zkušeností s poradenstvím a hodnověrností je předpokladem pro bezproblémové čerpání podpor na poradenství v rámci PRV.
Vzdělávací systém pro poradce
Vzdělávací systém pro poradce zahrnuje semináře, kurzy a exkurze jak k odborným akcím, tak k tématům zemědělské politiky, včetně vývoje cen komodit.
Jednotlivé semináře jsou na základě programu obodovány a poradce má povinnost dosáhnout ročně sto bodů. Vícedenní akce s exkurzí mají větší bodovou váhu než návštěva přednášky v rámci zemědělské výstavy.
V loňském a letošním roce probíhala příprava poradců k problematice přizpůsobení se klimatické změně. Tyto vybrané akce nazýváme prioritní a poradce je musí absolvovat. Kvalita vzdělávacích akcí se posuzuje z několika hledisek:
- zda přednášející mají dostatečné kompetence k danému tématu,
- zda pořádající organizace dává záruky, že průběh vzdělávání bude odpovídat specifikům vzdělávání dospělých,
- zda jsou na akci použity didaktické pomůcky,
- zda jsou pro účastníky připraveny papírové anebo jiné podklady,
- zda přednášecí sál a audio a video technika mají odpovídající kapacitu.
Stejným kritériím musí odpovídat i vzdělávání zemědělců, zejména pokud je na akce poskytována podpora z PRV.
Další informační základnu zajišťuje Zemědělské poradenskovzdělávací centrum a Knihovna Antonína Švehly, kde na jednom místě může poradce, ale i zemědělská odborná veřejnost, získat přístup k 1,2 milionu svazků, kde v literatuře najdou odpovědi na své dotazy prostřednictvím vyhledávače PRIMO.
Akreditace
Oddělení poradenství a vzdělávání ÚZEI se podílí na přípravě opatření PRV vzdělávání a poradenství pro příští období, požadavky Nařízení Rady EU už jsou zapracovány do koncepcí poradenství a vzdělávání, tak aby byly v souladu.
Na základě evropských nařízení, která požadují, aby zemědělský poradenský systém byl zaměřen také na dodržování obecných zásad integrované ochrany rostlin, byla v letošním roce dokončena akreditace pro současné poradce a nové žadatele v oblasti rostlinolékařství. Přihlásilo se 14 současných poradců a 12 nových žadatelů.
Noví žadatelé o akreditaci absolvovali vstupní pohovor před komisí. Jeden poradce neprokázal dostatečné znalosti v oblasti rostlinolékařství a druhý nebyl přijat z důvodu možného střetu zájmů – pracuje pro firmu, která obchoduje s přípravky na ochranu rostlin. Jeden současný poradce odstoupil z akreditace z obavy možného střetu zájmů. Celkem bylo přijato 13 současných poradců a deset nových žadatelů.
Pro přijaté žadatele proběhly ve VÚRV Praha-Ruzyně dva kurzy. Absolvování kurzů je pro poradce povinné. Poradci zpracovali akreditační projekt na téma integrované ochrany rostlin.
Ve spolupráci s Českou společností rostlinolékařskou byly vypracovány posudky na projekty poradců. V měsíci dubnu 2013 proběhly čtyři řádné termíny obhajob akreditačních projektů. Komise byla složena z pracovníků MZe a odborníka z České společnosti rostlinolékařské. K obhajobě postoupilo 22 poradců, z toho čtyři nebyli u obhajoby úspěšní. Těmto poradcům byl nabídnut opravný termín dne 29. 5. 2013, který využil pouze jeden poradce, zbývající tři z akreditačního řízení odstoupili. Celkem svůj projekt úspěšně obhájilo 19 poradců. Po úspěšné obhajobě akreditačního projektu před komisí poradci obdrželi certifikát s uvedením nové oblasti akreditace. Nově akreditovaná oblast byla zapsána do registru na www.agroporadenstvi. cz/registr/. Celkový počet poradců je v současné době 260.
Příklady poradenských služeb podle oblastí a podoblastí: Rostlinná výroba: výživa rostlin, osevní postupy, evidence hnojení, havarijní plány, ochrana vod.
Živočišná výroba: welfare hospodářských zvířat, výživa a krmení hospodářských zvířat, tepelný stres, metabolické poruchy, reprodukce zvířat.
Optimalizace hospodaření zemědělského podniku: finanční analýzy, plán rozvoje podniku, optimalizace struktury výroby, projekty PRV – modernizace, mladý začínající zemědělec. Ekologické zemědělství: přechod farmy na ekologické zemědělství, legislativa ekologického zemědělství, příprava na kontrolu, evidence.
Zemědělství a ochrana přírody a krajiny: návrhy agroenvironmentálních opatření, krajinné prvky, hospodaření v CHKO.
Energetické využití agrárních produktů: bioplynové stanice, energetické plodiny, zpracování biomasy – sušení, peletování, kotelny na biomasu.
Péče o půdu: protierozní opatření, organická hmota v půdě.
Rostlinolékařství: integrovaná ochrana rostlin.
Lesnictví: hospodaření v lesích.
Kontrolní listy
Zemědělské poradensko-vzdělávací centrum a Knihovna Antonína Švehly připravily pro poradce a zemědělce poradenskou pomůcku Kontrolní listy. Je to souhrn zemědělské legislativy, která se vztahuje ke kontrolám podmíněnosti a bezpečnosti práce.
Nedávno byla pomůcka doplněna o požadavky na ekologické zemědělství a ekologickou újmu.
Jednotlivé požadavky jsou uspořádány do přehledných tabulek, kde se poradce nebo přímo zemědělec dobře orientují podle svého výrobního zaměření. Kontrolní listy jsou pravidelně aktualizovány podle legislativních novel. Je zde k dispozici aktuálně platná legislativa v úplném znění. Jedná se o pomůcku, která je kladně hodnocena a výrazně pomáhá poradcům i zemědělcům. Kontrolní listy naleznete na našem webu www.agroporadenstvi. cz v navigaci Expertní systémy a metodiky.
***
Akreditace rostlinolékařství
Počet poradců Současní poradci Noví žadatelé Celkem
Přihlášeno 14 12 26
Neúspěch u vstupního pohovoru neabsolvovali 2 2
Odstoupilo před vzdělávacím kurzem 1 0 1
Přijato do akreditace 13 10 23
Odevzdalo projekt 12 10 22
Obhajovalo projekt 12 10 22
Neúspěch u obhajoby 3 1 4
Opravná zkouška 1 0 1
Úspěšná akreditace 10 9 19
Pozn.: jeden nový žadatel je přihlášen do podoblasti rostlinolékařství v lesnictví, ostatní v podoblasti rostlinolékařství v zemědělství.
Klíčové informace
- ÚZEI zajišťuje akreditaci poradců, ti pak mohou poskytovat poradenství podporované z Programu rozvoje venkova. ? Registr je otevřený všem zájemcům, kteří se chtějí stát poradci. Musí však splnit náročné podmínky, jako jsou kvalifikační požadavky, absolvování zkoušek a nakonec úspěšně obhájit svůj poradenský projekt před akreditační komisí. ? Akreditovaní poradci jsou osoby samostatně výdělečně činné nebo zaměstnanci poradenských firem se zaměřením na zemědělství a lesnictví, kteří splnili podmínky akreditační směrnice a jsou vedeni v registru poradců MZe. Téma týdne připravil Jiří Křepelka