Vladimír Král
Milí čtenáři,
často se setkávám s turisty, kteří navštěvují naše krásné hory a protože vesměs vědí nebo poznají, že jsem lesník ve výslužbě, tak se ptají, jak je možné, že se v horských partiích lesa nacházejí nezpracované souše, na zemi pak leží velké množství kulatinového dříví – vše nezpracováno.
Kladou mi otázku: „Co dělají lesníci špatně, že se nestarají řádně o zpracování dřeva a ošetření lesa, který je státní a nás všech?” Já musím vysvětlovat, že se nejedná o špatný úmysl lesníků, ale že se jedná o cílené zakládání pralesa pod záminkou zvýšené ochrany přírody.
Tuto činnost vědomě řídí pracovníci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky a mohu jen potvrdit, že se jedná o tisíce kubíků dřevní hmoty a vzniklá škoda přesahuje miliony. V poslední době se totiž vytvořil mylný názor, že zvýšená ochrana přírody spočívá vlastně v tom, že kulturní krajinu vrátíme zpět přírodě a budeme mít jen samá chráněná území nebo národní parky. Za zády občanů provádíme nesmyslné experimenty, jejichž konečným výsledkem by měl být tzv. klimaxový les, avšak toto nám bude známo za tři sta až pět set let. To samozřejmě vyžaduje zvýšený počet ochránců a strážců.
Jen pro informaci, při vzniku zprávy CHKO v Malé Morávce bylo na správě zaměstnáno pět pracovníků a nyní po přestěhování do města Jeseník zaměstnává osmnáct odborných pracovníků. Proto se nemůžeme divit, že veřejné výdaje státního rozpočtu stále rostou. V době, kde je všude nedostatek peněz, zvláště pak ve školství, zdravotnictví a jinde si dovolím mrhat s dřevní hmotou.
Totiž, aby se neopakovala kůrovcová kalamita jako na Šumavě, tak se u nás kalamitní dříví odvětví, odkůrní a pak ponechá napospas broukům a houbám, ale za tuto činnost zaplatíme dřevorubce, k tomu připočteme cenu dřeva a to vše naúčtujeme Ministerstvu životního prostředí.
To pak od Ministerstva financí dostane štědrou dotaci na krytí těchto nákladů. Ve svém důsledku však vše zaplatí daňový poplatník ve zvýšené sazbě DPH. Nebylo by lepší a hospodárnější dřevní hmotu prodat na palivo občanům? V poslední době se často hovoří o dotacích na kotle UT pro spalování hnědého uhlí a při tom má velké množství síry, které je nešetrné k životnímu prostředí, kdežto dřevo jako biomasa je bez síry a přitom je to obnovitelný zdroj energie.
Rád bych připomenul, že naše oblast pod Pradědem byla již dávno v minulosti využívána jako zdroj obživy pro mnohé generace před námi – těžily se zde rudy, zpracovávaly se na místě (např. Karlova Studánka jako hutě), využívala se dřevní hmota (koks se nedovážel) a přesto lesy zůstaly zachovány a navíc žádné státní dotace neexistovaly.
To si musí každý zvlášť uvědomit, že žijeme v tržním hospodářství, kdy si každý na svou činnost musí vydělat. Lesy na sebe vydělat umí, ale musí být řádně lesnicky obhospodařovány a nesmí být řízeny snílky o přírodním lese, kdy výsledky nejsou známy. Těmto lidem nesmí být milejší brouk nebo motýl před člověkem. A já se ptám: „Přeje si daňový poplatník mrhání státními prostředky?”
Přesto věřím, že jednou zvítězí zdravý rozum, les zůstane zdravý a zelený, kde si bude moci každý návštěvník našich hor volně nasbírat houby nebo borůvky a nebude mít strach, že ho vyžene nějaký novodobý ochránce přírody. Proto závěrem zdůrazňuji, že my Národní park Jeseníky v naší oblasti nepotřebujeme.