Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Přestože je konec února, na pole mnohde vyjely kombajny. Právě teď se sklízejí rychle rostoucí dřeviny, v Česku čím dál oblíbenější sadba. Každý rok jí přibude asi 600 hektarů.
Václav SVOBODA, redaktor ČT
Z ranního oparu nad polem u Kněžmostu se ozývá řev 850 koní. Sklizeň stromů právě začala. Když je tu před 3 lety sázeli, místní sedláci si nedůvěřivě klepali na čela.
/ Ukázka /
Jan SAGLENA, pěstitel topolů
Zmladí se to, obrazí to a už to neroste jenom jeden, dva, jak je to tady teďka vidět při první sklizni, ale roste šest, deset proutků z jednoho pařízku. A sklizeň se předpokládá další za 2 roky.
Václav SVOBODA, redaktor ČT
Zatím je to spíš rarita, topolů na polích ale přibývá. 3 sta hektarů ročně přidají zemědělci a dalších 3 sta majitelé menších pozemků. Z tohohle dřeva se staví domy i rakve. Nejčastěji ale končí v kamnech.
Jan SAGLENA, pěstitel topolů
Kdybyste měl kotel na štěpku, tak vám stačí jeden hektar na to, abyste byl soběstačnej po dobu 25 let, co se týká paliva na jeden rodinný dům.
Petr HAVEL, zemědělský analytik a publicista
Je to kombinace stylu zemědělství Evropské unie a taky závazku České republiky v rámci Evropské unie.
Václav SVOBODA, redaktor ČT
Nejrozšířenější rostliny pro výrobu energie u nás zůstávají řepka a kukuřice, se zhruba 100 tisíci hektary. Topoly už ale rostou skoro všude. Takhle je třeba pan Saglena zjara sázel na kamenitých stráních nedaleko Sněžky. Václav Svoboda, Česká televize.