mjr
Praha 23. ledna (ČTK) - Pražské arcibiskupství spolu s farnostmi pražské arcidiecéze a metropolitní kapitulou podaly v rámci současných církevních restitucí 624 výzev na vydání nemovitostí a 33 výzvy na movité věci. Lesy ČR požádalo arcibiskupství o 4270 parcel, Vojenské lesy a statky (VLS) řádově o 400 parcel. U mnoha výzev již uplynula půlroční lhůta, do níž by mělo být o vydání majetku rozhodnuto, řekl ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.
"Dosud nebyl vydán žádný majetek. Byly podepsány pouze dvě dohody na dva pozemky. I ty jsou již ale staršího data," uvedl. Mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík ČTK sdělil, že od arcibiskupství společnost obdržela 14 výzev, polovinu z nich v květnu a červnu 2013. "Tyto výzvy jsou v současné době v závěrečném stádiu přípravy na uzavření dohod na vydání majetku. Protože jsme však neobdrželi ještě všechny doklady a listiny vyžádané v archivech, nedošlo k definitivnímu podpisu dohod," uvedl.
Další výzvy došly ve druhém pololetí loňského roku a úřad podle Boublíka prověřuje příslušné dokumenty. Doplnil, že Lesy ČR postupují podle zákona, ale dokud nejsou prověřeny všechny dostupné doklady a listiny, nelze dohodu o vydání majetku uzavřít.
"Vojenské lesy a statky ČR evidují k dnešnímu dni pět výzev k vydání nemovitostí, které byly v minulosti majetkem Arcibiskupství pražského, z nichž tři výzvy byly přeposlány od Ředitelství silnic a dálnic ČR, Vojenské ubytovací a stavební správy Praha a Státního pozemkového úřadu," řekl ČTK správní náměstek ředitele VLS Martin Košťál. Na čtyři z pětí výzev státní firma odpověděla do 30 dnů od jejich obdržení. "V odpovědích bylo Arcibiskupství pražskému sděleno, že výzvy nesplňují podmínky k vydání nemovitých věcí stanovené zákonem," uvedl Košťál.
Většina pozemků obsažených ve výzvách je na území Vojenského újezdu Brdy, a tyto pozemky nelze podle zákona vydat. Šestiměsíční zákonná lhůta pro uzavření dohody uplyne v případě první výzvy podané pražským arcibiskupstvím 20. března.
Pravděpodobně k nejvýznamnějším položkám, o něž pražské arcibiskupství, respektive metropolitní kapitula žádá, je několik nemovitostí v areálu Pražského hradu. Prezidentská kancelář původně nároky církve odmítla s odvoláním na bezpečnost hlavy státu; církev tyto nároky uznává, potřebuje ale prý některé budovy například pro správu katedrály. Následně se začalo mluvit o směně některých budov.
Jednání by měla podle informací z tisku dospět k tomu, že církev bude dva objekty, Nové proboštství a Jiřský klášter, vlastnit, v nájmu by měla mít Staré proboštství a Mladotův dům. Jednání, která vedou týmy pod vedením prezidenta Miloše Zemana a kardinála Dominika Duky, dosud ale neskončila. Výsledkem má být dohoda, kterou by měla stvrdit nová vláda.
Pražské arcibiskupství podávalo výzvy na příslušné úřady průběžně celý rok. Podle Pištory jsou na několika pracovištích státních orgánů výzvy ve stavu návrhů dohod. "Pokud by úřad vydání protahoval, bude se postupovat podle zákona a bude na Státní pozemkový úřad podán návrh na zahájení správního řízení," doplnil. Kardinál Duka v prosinci uvedl, že případné zdržování navracení církevního majetku v konečném důsledku poškozuje společnost. Církevní instituce totiž zatím nemohou s majetkem hospodařit, a nemohou tak odvádět daně do státní pokladny.