Petice „NE-35 procent prvních zón v NP Šumava“ byla dne 11. února 2014 odevzdána v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR do rukou její místopředsedkyně Jaroslavy Jermanové (ANO) a poslankyně a předsedkyně Petičního výboru PS Zuzky Bebarové-Rujbrové (KSČM). Ty převzaly petiční archy s počtem 3.327 podpisů, jako II. část. První část obdrželi poslanci již před rokem a pod peticí je tedy celkem 14.252 podpisů občanů z celé ČR.
Členové petičního výboru jsou: Petra Martana, poradce v lesnictví; Naděždy Kavalírové, předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR; Josefa Kalbáče, bývalý senátor.
Podepsaní občané odmítají zvyšování rozlohy prvních zón v návrhu zákona o NP Šumava, který hodlá předložit Ministerstvo životního prostředí. Vyzývají zákonodárce, aby odhlasovali zákon, který trvale určuje 1. zóny v rozsahu do 20% území a zamezuje tak dalšímu usychání lesů.
První část petice uspěla v Senátu, který ji v květnu loňského roku projednával a odhlasoval toto usnesení:
Senát považuje za úměrné vyhlásit zákonem o Národním parku Šumava 1. zóny z dosavadních 13% na 22% jako dostačující rozsah území, kde nebude zasahováno do přírodních procesů.
Kůrovcová kalamita v NP Šumava trvala sedm let a již nehrozí. Hrozí však další orkán, který vyvrátí třeba milión stromů a na nich se rozmnoží kůrovec. Dnes se ptáme, co se potom stane. Pokud bude navržen a schválen zákon, který stanoví 35% území v režimu bez zpracování polomů, bez výjimečného použití chemie a bez kácení kůrovcem napadených stromů, tak se katastrofální sedmiletá kalamita bude opakovat.
Z této tragédie se musí lidé poučit, nebo přijde další. Jde o 9 000 ha zelených lesů, které mohou být zachráněny před uschnutím tím, že nebudou zákonem zařazeny do 1. zón ihned či v budoucnu. Návrh zákona by otevřel cestu k uschnutí lesů v oblastech Povydří, Křemelné, Kvildy a Borové Lady. Jde o 9 000 ha lesů, v nichž by mohl i v budoucnu existovat vysoký zelený les a v jeho stínu růst nový. Jedině tak to má být.
Za petiční výbor:
Petr Martan