JAN CHARVÁT
PRAHA Profesor ekologie na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity Pavel Kindlmann spolu s další asi padesátkou vědců a ekologickými organizacemi dlouhodobě kritizuje návrhy politiků ODS na budoucí rozvoj národního parku Šumava. Podle něj spíš než divokou přírodu chrání zájmy developerských skupin.
* LN Jak velké území by podle vás mělo zůstat divočině?
Na základě našeho návrhu nové, vědecky podložené zonace by zhruba polovinu území národního parku měly tvořit tzv. jádrové zóny, což jsou až na malé výjimky území ponechaná divoké přírodě bez zásahů člověka, tedy především bez kácení. Druhá polovina by sloužila šetrnému hospodaření místních lidí, což je podle nás dobrý kompromis. Do značné části bezzásahového území by byl dovolen přístup turistům i mimo značené cesty.
* LN Proč tolik?
Obecně řečeno: jádrové zóny NP Šumava jsou největším komplexem v podstatě neporušené přírody v Evropě. Ochrana těchto území je podporována evropskou legislativou a za její nedodržení nám hrozí nejen citelné, mnohasetmilionové pokuty, ale i ztráta prestiže, následovaná odlivem investorů a hlavně turistů ze země, která si nedokáže uchránit přírodní bohatství. Požadavek vědců vyplývá z jejich znalosti kvality šumavské přírody a přírodních procesů. Je odvozen z mapování celé Šumavy provedeného pro účely celoevropské soustavy chráněných území Natura 2000. Asi polovinu národního parku totiž tvoří takové biotopy, u nichž by jakýkoliv lidský management způsobil snížení počtu zde žijících druhů a zhoršil podmínky jejich existence. Takové biotopy by měly být ponechány přirozeným procesům. Pokud by současná vláda byla nucena z politických důvodů z výše uvedených 50 procent ubírat, měla by pečlivě zvážit, zda má skutečně závažné důvody a zda je obhájí.
* LN Co by podle vás přineslo schválení národním parkem navrhovaného plánu péče?
Tento plán, krom toho, že nezajistí potřebnou ochranu naturových biotopů a druhů, je v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Například proto, že hlavním cílem národního parku má být ochrana přírody, a nikoliv rozvoj obcí. Plán péče navíc nemá obsahovat zonaci – ta má být schvalována zvlášť. Šumava by navíc ztratila to, čím je celoevropsky unikátní – to nejlepší, co může turistům nabídnout: divokou přírodu a pocit odlehlosti, který při pobytu v ní člověk cítí.
* LN Ochrání podle vás zmíněný plán péče les před kůrovcem?
Neochrání. Kůrovec je nedílnou součástí všech ekosystémů, v nichž se vyskytuje smrk, a člověk jej nikdy zcela nevyhubí. Strašení tím, že kůrovec sežere celou Šumavu, je liché. Kůrovcová gradace končí obvykle po pěti, maximálně několika málo více letech.
* LN Omezuje podle vás tento plán regulaci výstavby nových hotelů, penzionů, apartmánových domů, sjezdovek a podobných objektů?
Současný návrh nevypadá jako plán péče o národní park, ale spíše jako developerský plán rozvoje nějakého regionu. Umožňuje mnohé sporné projekty, jako třeba koridor pro lanovku a sjezdovku na Smrčinu, kde žijí tetřevi a rysi. Přitom ponechání poloviny parku přírodním procesům by pomohlo i místním obyvatelům. Ukazuje to nedávná studie prestižní britské firmy EFTEC, která pro své zákazníky zpracovává hodnocení ekonomických nákladů, přínosů a řešení při rozhodování o krajině a přírodních zdrojích. Dokazuje, že rozšíření území divočiny v NP Šumava představuje dvojnásobnou výhru: pro šumavskou přírodu i pro místní ekonomiku. Toto řešení zajistí parku unikátní pozici na rostoucím evropském trhu s ekoturismem a prožitkovou turistikou. Naopak scénáře, jež slibují rozvoj Šumavy prostřednictvím velkých developerských projektů, by poškodily přírodu i na ni navázanou turistiku.
* LN Světový svaz ochrany přírody (IUCN) údajně minulou vládu varoval, že Šumava by schválením Chalupova zákona ztratila status kategorie národní park. Souhlasíte s tím?
Ano, ale nevarovala nás ani zdaleka jen IUCN, ale i sama Evropská komise, Society for Conservation Biology, Europarc Federation, 1200 účastníků Evropského kongresu biologie ochrany přírody a další. To, že jádrová zóna by měla dosáhnout 50 procent území NP, žádá i petice 72 ředitelů řady nejvýznamnějších evropských ochranářských organizací a národních parků. Měli bychom se konečně začít chovat zodpovědně a špatné mínění o vlivu korupce v ČR nepodporovat tím, že si necháme největší národní park přeměnit na lunapark, který přinese zisky několika šikovným.