logo Silvarium tisk
Název: Na Šumavu stříkají jedovatou houbu
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 17.08.2007
Autor: VÁCLAV JANOUŠ
Rubrika: Z domova

Pilot Miroslav Kocourek lil do nádrže svého práškovacího "čmeláka" velmi neobvyklou tekutinu: roztok vody a jedovaté houby. Vědci z Jihočeské univerzity totiž našli unikátní způsob, jak zastavit blížící se kůrovcovou kalamitu na Šumavě.

Žluté letadlo včera startovalo sedmkrát. Pilot kroužil nad jednou z nejpostiženějších první zón parku blízko Stožce na Prachaticku: nad vrcholky stromů v Trojmezenském pralese.
    "Celý fór je v tom, že houba Bauveria bassiana vyvolává onemocnění u lýkožrouta. Roste na jeho těle a postupně jej likviduje. Zároveň vypouští spóry a ty se přesunou na další jedince. Laicky řečeno - je to vlastně semínko, které se smočí ve vodě, nastříká na stromy, naklíčí, pak najde kůrovce a vyvolá u něj onemocnění mykózou," vysvětlil profesor Jihočeské univerzity Zdeněk Landa.
    Vzorek houby nalezli vědci nedaleko u pramenů Vltavy na Šumavě a v laboratořích namnožili.
Houba samozřejmě může likvidovat i menší hmyz, ale v porovnání s chemickým postřikem je to mnohem šetrnější způsob.
    "Není to žádný jed, ale přírodě blízká metoda likvidace kůrovce. V parku už jsme vystříkali z rozprašovačů, které nosí lesníci na zádech, přes pět tisíc litrů roztoku houby a vody. Trojmezenský prales je ale nepřístupný, leží zde stromy popadané přes sebe, a proto bylo letadlo nejvhodnější," řekl referent péče o les šumavského národního parku Petr Kahuda.
    A jaký úspěch bude houba mít? To přesně zjistí vědci nejdříve na podzim, ale předpokládají, že látka zahubí šedesát až sedmdesát procent brouků.
    "Samozřejmě v laboratořích za ideálních podmínek byla stoprocentně účinná. S šedesáti až sedmdesáti procenty úmrtnosti brouků bych byl spokojen, ale je to běh na delší trať, protože výsledky se samozřejmě dostaví až později, kdy se houba začne v přírodě sama množit," řekl Landa.
    Pro člověka není houba nijak nebezpečná. Včera brzy ráno ji z letadla rozstřikovali nad Šumavou proto, aby využili zhruba čtyřicetiprocentní vlhkosti vzduchu a ideálních letových podmínek.
    "Je to trochu jiné létání, musím rychle vystoupat do výšky šesti set metrů, ale jinak to krásně," chválil si pilot čmeláka Kocourek.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě