LUCIE ŠPAČKOVÁ
Kutnohorsko – S menšími krádežemi dřevin na Kutnohorsku se lesní správy, soukromí majitelé a policie potýkají v průběhu celého roku. Dle dostupných informací však nejsou ztráty příliš výrazné a jde spíše o menší přestupky.
Ve Žlebech nijak závažné krádeže a ztráty dřevin nebyly zaznamenány. „Lidé si do lesa chodí spíše pro větve a drobnější dřevo na podpal, ale jinak jsme žádné velké škody nezaznamenali,” řekl jeden ze správců lesa.
Policie České republiky od začátku ledna eviduje trestný čin v katastru obce Vlastějovice. „Trestný čin byl evidován pátého ledna, kdy dosud neznámý pachatel z volně přístupného lesa nejprve pokácel a pak odcizil celkem patnáct vzrostlých stromů smrku o průměru pětadvacet až šedesát centimetrů,” informovala okresní policejní mluvčí Vendulka Marečková.
Neznámý pachatel takto činil od října roku 2013 do ledna roku 2014. „Dle odborného vyjádření tento pachatel způsobil škodu ve výši třicet tisíc korun,” uvedla dále policistka.
Ke krádežím dřevin dochází jen zřídka
Na Kutnohorsku se příliš krádeží za poslední dva roky nezaznamenalo. „Občas se nějaká souška okolo Kutné Hory ztratí, ale rozhodně bych neřekl, že bychom zaznamenali nějaký velký nárůst krádeží,” uvedl Stanislav Peroutka, jednatel společnosti Městské lesy a rybníky v Kutné Hoře.
Nejvíce krádeží lesní správa evidovala v minulých letech u Záboří nad Labem, v současné době je ovšem situace pod kontrolou.
O preventivní opatření a zpřísnění podmínek žádá občanské sdružení Denemark. „Zaznamenali jsme velký počet krádeží v oblastech Kuklík, Sukov, Kaňk a Roviny. Na těchto místech se nejvíce kácí stromy v průběhu podzimu a zimy,” poznamenal Martin Starý.
V těchto oblastech bylo zaznamenáno kácení nejen suchého, ale i zdravého dřeva. „Dělali jsme do konce zápisy na životní prostředí s tím, že chceme, aby každý, kdo tam kácí stromy, měl u sebe patřičný papír s povolením a vyznačením, kde dotyčný kácet může a kolik kusů,” zmínil Martin Starý.
Za způsobení škod na odcizených dřevinách může pachateli hrozit trestní postih dva až pět let vězení. „Pokud pachatel způsobí značnou škodu, která dosahuje půl milionu korun, hrozí pachateli pět let vězení,” informovala policejní mluvčí Vendulka Marečková.
Nepatrná škoda pod pět tisíc korun je zhodnocena, pokud pachatel nevnikne na cizí pozemek, jako přestupek.
***
Krádeže dřeva na Kutnohorsku
* V roce 2012 policie zaznamenala celkem osmnáct trestných případů, z nichž byly čtyři objasněny. Dále také devět přestupků, z nichž byly objasněny tři. * V roce 2013 bylo policií evidováno patnáct trestných činů, z nichž byly tři objasněny. Stejně tak jako v předchozím roce bylo zaznamenáno devět přestupků, z čehož byly dva objasněny. * V roce 2014 policie zatím zaznamenala dva trestné činy, které doposud nebyly objasněny. Nebyly objasněny ani tři přestupky. Poslední trestný čin byl zaznamenán 5. ledna v obci Vlastějovice, kde bylo neznámým pachatelem pokáceno a odcizeno patnáct vzrostlých smrků. (lš)
Za způsobení škod na odcizených dřevinách může pachateli hrozit trestní postih dva až pět let vězení.