(jm)
Vrchlabí – Světový den mokřadů, který připadl na neděli, si připomněli i správci Krkonoš. V nejvyšších českých horách jsou mokřady a rašeliniště jedinečnou ukázkou severské přírody ve střední Evropě.
„Úpské a Pančavské rašeliniště jsou dokonce natolik přírodovědecky unikátní, že byla zařazena v roce 1993 v rámci Ramsarské konvence na světový seznam nejvýznamnějších mokřadů světa. Navíc jako mokřad přeshraniční, českoÂpolský, který pod oficiálním názvem Subalpínská rašeliniště Krkonoš zaujímá plochu 537 ha,” informoval mluvčí národního parku Radek Drahný.
Jak dále připomněl, mokřady a rašeliniště mohou návštěvníci vidět namnohamístech. „Při cestě ze Sněžky nebo Vysokého Kola jsou uprostřed porostů kosodřeviny na Úpském rašeliništi, Obří pláni nebo na Labské a Pančavské louce dobře vidět malá oka vodních hladin, odrážející světlo. Mokřadních stanovišť bez vodních ploch je tu ale mnohem více. Celkem jich v Krkonoších známe na šest desítek o výměře větší než 0,5 ha a hloubce rašeliny nad 0,3 m,” upřesnil Radek Drahný.
Krkonošská rašeliniště jsou domovem vzácných druhů, mezi nimiž je i řada tzv. glaciálních reliktů, pozůstatků z dob ledových. Jsou jimi například ostružiník moruška, který v Krkonoších jako na jediném místě na světě vytváří s borovicí klečí endemické společenstvo. Z živočichů je to například pěvec slavík modráček tundrový, který zde hnízdí v počtu pouhých 15 až 20 párů. „Rašeliniště jsou velice citlivá vůči sešlapu. Stejně tak je může poškodit průjezd kola. Proto leží většina krkonošských rašelinišť v první zóně Krkonošského národního parku, kde je pohyb volným terénem zakázán,” upozornil mluvčí.