Praha 20. prosince (ČTK) - Státní podnik Lesy ČR (LČR) plánuje koupit za 115 milionů Kč společnost Perperuna Eco. V pondělí o tom na jednání vlády bude informovat resort zemědělství, ČTK má materiál k dispozici. Firma vlastní těžební stroje, tzv. harvestory, které chce státní podnik využít k těžbě kůrovcového dříví. Smlouva by měla být uzavřená do konce roku.
„LČR akutně potřebují posílit vlastní prostředky zásahů v lesních porostech při kritických stavech kůrovcové kalamity, kdy smluvní partneři nejsou schopni nebo odmítnou plnit řádně a včas své závazky,“ píše v materiálu předkládající ministerstvo zemědělství. Nasmlouvání náhradního řešení za problematického partnera podle něho znamená časovou ztrátu až několika týdnů, přičemž při rychlosti šíření kůrovce v porostu z každého včas nezpracovaného stromu může být napadeno nejméně deset dalších. „V praxi to znamená, že z jediného stromu může být na konci roku napadeno stromů sto, z jediného m3 tedy až 100 m3,“ uvádí materiál.
Dodací lhůta harvestoru podle něj je sedm měsíců od objednávky, další dobu trvá školení a výcvik posádky a zadávací řízení, stroje by byly připravené na vyjetí do terénu zhruba za rok. „Na kůrovcovou kalamitu však LČR musí být připraveny nejdéle v dubnu, kdy může být zahájeno rojení kůrovce při vysokých teplotách a lze pak očekávat eskalaci kalamitního stavu,“ dodává ministerstvo.
Obrat firmy podle výroční zprávy loni činil zhruba 157 milionů Kč, meziročně snížila zisk na polovičních 6,8 milionu Kč. Své služby dodávala lesnickým společnostem, kromě LČR také Vojenským lesům a statkům ČR, RM Forest lesní společnosti nebo Kloboucké lesní. Loni měla firma průměrně 25 zaměstnanců. Firmu vlastní společnost Aclesia, kde jsou společníky s polovinou kapitálu Jan Václavík a Jiří Sochor.
Státní podnik LČR vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity.
Komentáře