logo Silvarium tisk

Kůrovců žije na světě asi 6 tisíc druhů a jsou to velmi zajímaví tvorové, říká lesní entomolog Jiří Hulcr, který tyto brouky studuje na Floridě. České kůrovcové kalamity jsou podle něj ve srovnání s tím, k čemu dochází ve světě, velmi malé, ale navzdory škodám, které lýkožrouti napáchají, jde o součást přirozené obnovy lesa. Důkazem je podle něj Šumava, která 10 let poté, co velké plochy lesa uschly, nyní překypuje životem.

„Náš lýkožrout smrkový je škodlivý proto, že jsme si sem nasázeli smrky. To není vlastnost toho hmyzího druhu, ale jeho vztahu k hostitelské rostlině a toho, co lidé udělali z lesů a krajiny,“ vysvětluje v Hovorech Hulcr.

Celý článek najdete zde

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě