logo Silvarium tisk

JAKUB KALENSKÝ

PRAHA Státní podnik Lesy ČR je se jménem Iva Rittiga svázán velmi těsně, jak dokazuje každá nová informace o podivných zakázkách, které se ve firmě odehrávají. Společnost vlivného lobbisty dostávala ve státním molochu zakázky například na vytvoření etického kodexu, zájem Rittiga o Lesy se řeší i v kauze Nagygate a nyní bývalého šéfa IT podniku Jana Přibyla hájí Rittigovi blízký advokát, bývalý pražský vrchní žalobce Vlastimil Rampula. Informaci, že Přibyla zastupuje právě Rampula, potvrdily LN dva vysoce důvěryhodné zdroje z justičního prostředí. U samotného Přibyla ji není možné ověřit - od svého prosincového zadržení je stále ve vazbě. Sdílný nebyl ani Rampula, který však informaci nevyvrátil. „Jako advokát jsem samozřejmě vázán mlčenlivostí,” řekl LN.

Miliarda místo pár milionů Přibyl je zatčen od 10. prosince loňského roku. Přímo do sídla Lesů ČR si pro něj přišli pracovníci protikorupční policie. Policisté ani státní zástupci zatím o případu neuvolnili žádné informace, protože stále trvají důvody koluzní vazby. Oficiálně tedy ještě není znám ani důvod Přibylova zadržení.

Hned v den zatčení se však nejvíce mluvilo o IT zakázce na vybudování datového centra a helpdesku. „S devadesátiprocentní jistotou to bude ona. Normální společnosti na trhu takové služby nabízejí za několik málo milionů korun. Lesy ČR za ni utratily 1,2 miliardy,” řekl v prosinci LN bývalý šéf Lesů a exposlanec TOP 09 Jiří Oliva. Kvůli této zakázce podával trestní oznámení lidovecký senátor Petr Šilar. Akvůli stejné kauze zasahovali detektivové Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality v podniku již před rokem.

Firmy Dynn a Time Import díky tendru zadanému v jednacím řízení bez uveřejnění získaly mezi lety 2009 a 2012 přes jednu miliardu korun. Od roku 2008, kdy byly zakázky vyhlášeny, byl vedoucím odboru IT právě Přibyl.

Cesta peněz Jak před více než rokem upozornil deník E15, u zakázky existuje reálné podezření, že byla cíleně nadhodnocena. Z účtů firem Dynn a Time Import mělo ze zmíněné miliardy odejít hned 340 milionů prostřednictvím tří londýnských společností na konta ve švýcarské bance Credit Suisse a z nich zpátky do České republiky na účty, k nimž mají přístup lobbista Jiří Hart a podnikatelé Michal Kříž a Martin Štufi. Čtvrt miliardy mělo být následně z účtů vybráno v hotovosti.

U problémových zakázek v Lesích ČR se nejčastěji hovoří právě o jménu monackého rezidenta Iva Rittiga. Angažmá Rampuly v aktuální kauze opět ukazuje stejným směrem - bývalý pražský vrchní žalobce Rittiga doprovázel jako advokát na zářijový výslech v kauze Nagygate.

Sám Rampula přitom v tomto případu také figuruje. Podle vyjádření olomouckého návladního Iva Ištvana měli Rampula spolu s Rittigem a jeho kolegy z lobbistického prostředí Tomášem Hrdličkou nebo Romanem Janouškem patřit do skupiny osob, které se podílely na korupci a ovlivňovaly obsazování postů u policie či státního zastupitelství.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě